INTERVJUU ⟩ Leedu politoloog: probleemid kasvavad, kui Lukašenkal õnnestub Putin kaasa lohistada

Leedu valitsus peab tegelema korraga mitme kriisiga, aga praeguseks on nad asjad rööbastele saanud, ütleb Vilniuse ülikooli politoloog Nerijus Maliukevičius.  FOTO: Evelyn Kaldoja

Lühiajaliselt võib Aljaksandr Lukašenka migrantidega survet avaldada, kuid pikas plaanis pöördub see mäng tema vastu, usub infosõjale ja Venemaale spetsialiseerunud Vilniuse ülikooli politoloog Nerijus Maliukevičius.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas intsident, kus migrante Leedu territooriumil edasi suruvad Valgevene piirivalvurid jäid kaamerapilti, oli midagi uut või on midagi sellist toimunud kogu aeg ja nüüd lihtsalt õnnestus seda filmida?

See on teatud mõttes pooluus strateegia, mille Aljaksandr Lukašenka kuulutas välja, kui meie piirivalve ütles, et enam ebaseaduslikult siseneda ei saa, nad peavad inimesed kinni ja saadavad tagasi Valgevenesse. Lukašenka teatas siis avalikult, et nad hakkavad neid inimesi meie poolele suruma.

Lukašenka – nagu ka Vladimir Putini puhul – tasub kuulata, mida nad lubavad, sest tavaliselt viiakse need ähvardused ellu. Mistap, kui Lukašenka ütles, et nad muudavad migratsiooni põhimõtteliselt relvaks, tasus seda tähele panna.

See viimatine areng on lihtsalt illustratsioon. Ma ei tea, kas seal videol olid üldse piirivalvurid, nad nägid välja pigem nagu OMONi eriüksuslased täies märulivarustuses, mida kasutati ka meeleavalduste laiali ajamiseks. Nad lihtsalt suruvad neid inimesi Leedu territooriumile, selle käigus ka ise üle piiri astudes.

25.08.2021 27.08.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto