AK ⟩ Ajastu lõpp. Kriisilahendaja Angela Merkel jätab maha vastuolulise pärandi

Angela Merkel tõi nii Saksamaa kui ka Euroopa Liidu läbi arvukatest ja kujuteldamatult keerulistest kriisidest, ent tema ametiaja lõppedes ei julge keegi veel öelda, kuidas teda tulevikus mäletama jäädakse. FOTO: John Macdougalli/Scanpix

Mõne nädala pärast lõppeb Angela Merkeli ajastu. Seljataha jäävad 16 pikka aastat ja õhku küsimus, kuivõrd tulevikukindlaks vormis ta oma käe all Saksamaa ja Euroopa Liidu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Merkel ei ole üksnes Saksamaa kantsler. Aastate jooksul omistati talle sellised uhked tiitlid nagu «liberaalse lääne viimane kaitsja», «Euroopa Liidu de facto liider» ja «vaba maailma kantsler». Tema ametiaja sisse jäänud arvukad vapustused – 2008. aasta finantskriis, eurotsoonikriis, Krimmi annekteerimine ja sõda Ida-Ukrainas, rändekriis, Brexit ja koroonapandeemia – kirjutavad ta ajalukku kui kriisilahendaja.

Kes iganes sügiseste valimiste järel Saksamaa uueks kantsleriks saab, seisab silmitsi suure katsumusega täita Merkelist maha jääv suur tühimik. «Rahvas on tulevikule mõeldes üsna ärevuses ja hirmul. Kaheldakse, kas leidub mõni poliitik, kes suudaks probleeme hallata nii professionaalsel viisil, nagu Merkel seda viimased 16 aastat tegi,» ütles usutluses Postimehele ajalehe Frankfurter Allgemeine Zeitung ajakirjanik ja Merkeli biograaf Ralph Bollmann.

27.08.2021 30.08.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto