R, 9.12.2022

AK ⟩ Talibani kõik kolm juhti pärinevad puštude seast

Helena Eglit
, reporter
Talibani kõik kolm juhti pärinevad puštude seast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Ainuke pilt, mida on praegusest juhist Haibatullah Akhundzadast avalikkusele jagatud. 
Ainuke pilt, mida on praegusest juhist Haibatullah Akhundzadast avalikkusele jagatud. Foto: AP/Scanpix
  • Talibani kõik kolm senist juhti on puštud, neil on tihedad sidemed Kandahāriga
  • Nad on eelistanud hoida avalikkuse eest varju, mis põhjustab spekulatsioone
  • Talibani praegust juhti peetakse erinevalt eelkäijatest usujuhiks
  • Vajadus minna relvavõitluselt üle riigijuhtimisele võib Talibani killustada

Sarnaselt oma eelkäijate mulla Muhammad Omari ja Akhtar Mansouriga on Talibani praegune juht Haibatullah Akhundzada puštu ning kõigi kolme juured ulatuvad Afganistani Kandahāri provintsi.

Talibanil on olnud kombeks oma juhte avalikkuse eest varjus hoida. Rühmituse asutaja mulla Omar oli tuntud oma erakluse poolest ja sõitis harva Kandahārist Kabuli, kui Taliban 1990. aastatel Afganistanis võimutses. Sarnaselt tema ja Mansouriga hoiab ka Akhundzada varju, ning asjaolu, et ta pole end Talibani võimule naasmise järel avalikkusele näidanud, on tekitanud küsimusi. Talibani pressiesindaja Zabihullah Mujahidi ütles sel nädalal, et Akhundzada on jõudnud tagasi Kandahāri ja valmis peagi rahva ette astuma.

Kolme juhi eluloost on teateid võrdlemisi napilt ja ka need infokillud on sageli vastuolulised. Näiteks on Talibani asutaja mulla Omari sünniaastaks pakutud nii 1950 kui ka 1962. Omar kuulus Ghilzai hõimu ja arvatakse, et ta oli kirjaoskamatu ning vähese kooliharidusega. Sageli osutatakse sellele, et ta kaotas Nõukogude armee vastu sõdides ühe silma.

Talibani esimene liider mulla Omar.
Talibani esimene liider mulla Omar. Foto: National Counterterrorism Center/Reuters/Scanpix

Omari juhtimisajal rõhutati puštu tavade suurt tähtsust ja jõustati ranged islamireeglid, näiteks keelati naistel hariduse omandamine ja tööl käimine. Samuti kehtestati surmanuhtlus abielurikkumiselt tabatud naistele ja islamist lahtiütlejatele, keelati televisioon ja muusika.

Omari üks kurikuulsamaid käske oli hävitada 2001. aastal Bāmyāni provintsis kultuuriajalooliselt tähtsad Buddha kujud, mille õhkulaskmisest tehti video, mis rahvusvaheliselt suurt tähelepanu äratas.

Talibani praegusel juhil Haibatullah Akhundzadal on erinevalt sõjaliste juhtidena tuntud eelkäijatest usujuhi maine.

Mulla Omar keeldus pärast 11. septembri rünnakuid andma välja Al Qaeda liidrit Osama bin Ladenit. See viis Ühendriikide sekkumiseni ning Talibani võimu kukutamiseni 2001. aastal. Omaril õnnestus end seejärel aastaid varjata. Alles 2015. aastal teatas Afganistani luure, et Omar suri kaks aastat varem Pakistanis haiguse tagajärjel.

​Omari järglaseks kuulutatud Akhtar Mansour oli puštu nagu ka ta eelkäija. Kandahāris väidetavalt 1968. aastal sündinud meest on seostatud nii Ishaqzai kui ka Alizai hõimuga. Temagi kohta napib infot, teadaolevalt suri ta 2016. aastal USA õhulöögi tagajärjel Pakistanis.

Akhtar Mansour
Akhtar Mansour Foto: Reuters/Scanpix

Noorzai hõimu kuuluv Akhundzada oli enne Mansouri surma tema asetäitja. Teadaolevalt 1961. aastal Kandahāri provintsis sündinud mehel on erinevalt sõjaliste juhtidena tuntud eelkäijatest usujuhi maine.

Pärast Nõukogude vägede sissetungi lahkus Akhundzada esmalt perega Pakistani, kuid sealt naastes osales islamistlikus vastupanuliikumises. Pärast Nõukogude sõjaväe lahkumist liitus ta Talibaniga ja on rühmituse üks pikaajalisemaid liikmeid.

Akhundzada teeneks juhina peetakse seda, et tal õnnestus lõpetada võimuvõitlus Talibani sees ja killustunud rühmitus kriisist välja tuua. Samas pole tema igapäevasest tegevusest rühmituse eesotsas suurt midagi teada, sest tema avalik osa on piirdunud läkituste avaldamisega islamipühade ajal.

Väidetavalt sai tema noorem poeg Abdur Rahman surma, kui sooritas enesetapurünnaku Afganistani sõjaväebaasi vastu Helmandi provintsis. Tema isa olevat seepeale poja teo üle uhkust väljendanud.

Sarnaselt eelkäijatega on ka Akhundzadat surnuks peetud, kuna ta ei astu sageli rahva ette. Nappide andmete tõttu pole ka vaatlejad kindlad, milliseks kujuneb tema valitsusaeg. Küll aga usutakse, et kuna Taliban koosneb paljudest piirkondlikest rühmitustest, võib võimuvõitlus ja sellest johtuv võimuvaakum destabiliseerida liikumist olukorras, kus tuleb minna üle relvavõitluselt riigivalitsemisele ning leida tasakaal eri rühmituste huvide vahel.

Märksõnad
Tagasi üles