R, 9.12.2022

meelelahutus ⟩ Maailma vanim teismeline sai saja-aastaseks

Betty Ester-Väljaots
Maailma vanim teismeline sai saja-aastaseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sisekujundaja Iris Apfel tähistas tänavu 29. augustil 100. sünnipäeva. 
Sisekujundaja Iris Apfel tähistas tänavu 29. augustil 100. sünnipäeva. Foto: Instagram

Sajandat juubelit tähistanud sisekujundaja Iris Apfel annab noorematele instastaaridele silmad ette oma 1,9 miljoni jälgijaga Instagrami keskkonnas.

Kui nooremad nn mõjuisikud on äravahetamiseni sarnased oma torus suude ja uppis pepudega, siis Apfeli kaubamärgist, «öökulliprillidest» juba niisama mööda ei vaata. Kui aga prillidest edasi vaadata, siis näeb Iris välja nagu ema ehtekapi kallale sattunud mudilane, kes on endale kõik kulinad külge riputanud ja siis veel mitu kihti peale pannud.

Prillid peas hea uneleda

See valik paistab juhusliku kuhjamisena muidugi esmapilgul. Kui tema piltidesse süveneda, siis on näha kunstilembese naise armastust värvide ja kiiksude vastu. Koos abikaasa Carl Apfeliga (1914–2015) sisekujundusfirmat pidades reisis paar mööda maailma, et otsida huvitavaid kangaid ja muid veidraid ning ennekõike ebavajalikke asju. Irise pildid sotsiaalmeedias on alati elamus, sinna on ta sättinud pehmed mänguasjad ja naljakad lindude või loomadega küünlajalad. Ise kõige keskel, suured raamid ninal.

Iris Apfel koos abikaasa Carliga.
Iris Apfel koos abikaasa Carliga. Foto: Instagram

Tegelikult hakkas Apfel prille koguma juba siis, kui tal neid vaja ei olnud. Läbi ja lõhki New Yorgi kunstiinimesena käis ta hoogsalt kirbuturgudel ning noppis sealt välja prilliraame. Kui ta aga vanuse tõttu pidi hakkama prille kandma, siis otsis oma kollektsioonist välja need kõige suuremad ja lasi sinna optilised klaasid panna. Ameerikas on eakatel komme tavaliselt lugeda, mitu presidenti nad on ametis näinud. Apfeli saja aasta jooksul on neid kogunenud kenake hulk ja tal on kõrgema võimu kandjatega ka isiklik suhe.

Nimelt kutsuti Apfel ning tema abikaasa ja äripartner Carl Apfel Valget Maja dekoreerima. Koos osalesid nad Valge Maja sisekujunduse valmimisel president Trumani ajast kuni Clintonini välja. Valge Maja oli Apfelite jaoks pigem auasi, kuna Irise sõnul ei olnud Valges Majas loomingulise väljakutse jaoks erilist mänguruumi ette nähtud ja pigem pidi vanad asjad asendama samasuguste esemetega.

Iris Apfel: vananemine pole nõrkadele

Iris Apfel
Iris Apfel Foto: Instagram
  • Ma meeldin mõnedele inimestele, kuna ma olen eriline. Ma ei mõtle nagu kõik teised. Inimesed on nii seotud tehnoloogia kõige halvemate osadega. Nad elavad oma elu ära nuppe vajutades. Nad ei kasuta oma kujutlusvõimet. The Guardian 19.07.2015
  • Ma ei ole lihtsalt tühine moehull, kes ei mõtle millestki muust kui riietumisest. Inimesed küsivad kogu aeg, mida ma mõtlen, kui ma ärkan ja hakkan rõivastuma. Kui kogu aeg sellest mõtleksin, tapaksin end ära. Kui elad jube vanaks, siis tuleb seda tähistada, mitte varjata. Pead positiivselt mõtlema ja mitte kerra tõmbuma, kuna sa vananed. Minu arust on vananemine õnnistus. Mul on hea meel öelda inimestele, et ma olen üheksakümnendates eluaastates. Iris Apfel: Accidental Icon 2018

Apfeli sõnul oli võimukantsis ükskord paanika, kui 1961. aasta alguses oli Valge Maja perenaine Jackie Kennedy, kes palkas sisekujundaja Prantsusmaalt, et muuta ümbritsev euroopalikumaks. Apfeli sõnul said USA sisekujundajad paanikahoo. «Pärast seda pidime muidugi kõik välja viskama ja otsast alustama,» rääkis Apfel The Guardianile.

Haruldane lind läks lendu

Põikpäine ja julge on Iris Apfel terve elu olnud, aga kui poleks olnud 2005. aastal ühte ärajäänud näitust Metropolitani muuseumis, siis võib-olla ei teaks lai ilm temast suurt midagi. Metropolitani kostüümiinstituut pani kiiresti kokku näituse Apfeli garderoobist ning näituse pealkirjaks Rara Avis ehk haruldane lind. Ja lendu sealt Apfel läks. Ta on saanud mitmeid mahlakaid koostööprojekte moe ja disaini valdkonnas. trükivalgust on näinud tema tsitaatide raamat ja temast on inspireeritud mitu Barbie-nukku.

Märksõnad
Tagasi üles