N, 8.06.2023

Täna algab ekspeditsioon Estonia juurde

Sander Punamäe
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments 11
«Natukene ikka närveerin jah, aga teisest küljest olen täis tahtmist asi ära teha,» ütles ekspeditsiooni eestvedaja Margus Kurm ees ootava ülesande kohta. 
«Natukene ikka närveerin jah, aga teisest küljest olen täis tahtmist asi ära teha,» ütles ekspeditsiooni eestvedaja Margus Kurm ees ootava ülesande kohta. Foto: Mihkel Maripuu

Täna alustab omaste toetusel Hollandist Eemshaveni sadamast uurimisretke Estonia hukupaiga poole laev RS Sentinel, et moodsaima tehnoloogia abil kõik vraki võimalikud vigastused üle vaadata. Selleks, et saada teada, miks ikkagi Estonia hukkus.

Suur töö ootab meeskonda ees juba sadamas, kui laevale tuleb vedada suurel hulgal uurimiseks tarvilikku tehnikat, sööki-jooki ja muud eluks tarvilikku. Nimelt tuleb neljakümne kuuel pardale astuval inimesel veeta merel ligikaudu kaks nädalat.

Meresõit hukupaiga juurde võtab aega umbkaudu kaks päeva ja kuigi esialgne uurimisplaan on valmis, tuleb uurimise eestvedaja Margus Kurmi hinnangul toimetada vastavalt olukorrale ja tingimustele.

Estonia juurde jõudes alustatakse esmalt laevavraki uurimist mitmikkiirsonariga. «See asub laeva küljes, selle all,» ütles Kurm. Ekspeditsiooni kulgemisel on võtmetähtsusega ilm. Vihmasadu iseenesest uurimistööde kulgu kuidagi ei mõjuta, küll aga võivad segada tugev tuul ja lained. Kui ilm lubab, võetakse järgmisena ette laevavraki vigastuste täpsem uurimine.

«Tavalise ROViga (allveerobotiga – toim) alguses ja siis saab hakata skannima,» ütles Kurm. Skaneerimise all peab ta silmas fotogrammeetria tehnoloogiat: «Spetsiaalne kaamera teeb hästi palju kõrge resolutsiooniga pilte ja siis hiljem paneb tarkvara tuhandete piltide alusel kokku objekti 3D-mudeli.» Need tegevused võtavad aega päevi, kuid kui palju täpselt, ei osanud ta öelda.

Facebook Twitter
Comments 11

Märksõnad

Tagasi üles