P, 3.12.2023

Soome Eleringi juht: kui Norras ei hakka kõvasti sadama, tõusevad elektrihinnad talvel veelgi

Toimetas Carl-Robert Puhm
Facebook
Comments 26
Suletud tuumajaamade asemel pääseb elektriturule fossiilkütustel põhinev kallim energia.
Suletud tuumajaamade asemel pääseb elektriturule fossiilkütustel põhinev kallim energia. Foto: EVA MANEZ/Scanpix

Soome võrguettevõtte Fingrid tegevjuhi Jukka Ruusuneni sõnul tasub meil olla talvekuudel valmis veel kallimateks elektrihindadeks. 

Elektrihind Nord Poolil on püsinud mitmeid kuid ajalooliselt kõrgel tasemel, mille põhjuseks on muu hulgas palav ja tuulevaikne ilm. Kuna Norra hüdrojaamade veevarud on endiselt harjumuspäratult väiksed, ähvardab elektritoodang, mis on Põhjamaade elektritootmises kesksel kohal, jääda tavapärasest madalamaks, kirjutab Ilta-Sanomat.

«Kui sügisel sajab Norras vihma tavalisel tasemel, tasub tarbijatel valmistuda ajalooliselt kõrgeteks talvisteks hindadeks. Seega tasub hoida pöialt, et Norras tuleb lähiajal taevast alla palju vett,» ütles Ruusunen STT-le.

Norra hüdrojaamade madal veetase pole kaugeltki ainus tegur, mis Põhjamaades elektrihinda kergitab. Ruusuneni sõnul tõuseb hind ka fossiilkütuste kõrgete hindade ja heitmekvootide tõttu.

«Need tegurid tõstavad elektrihinda, eriti Kesk-Euroopas, kus fossiilkütustel on elektritootmises suurem roll kui Põhjamaades. Ja kuna Põhjamaade elektriturg on nüüd uute ühendustega tihedamalt seotud Kesk-Euroopa turuga, kajastuvad sealsed hinnamuutused tugevamalt ka Põhjamaade turul,» selgitas Soome võrguettevõtte juht.

Ruusuneni sõnul maksab Saksamaa praegu lõivu tuumaenergiast loobumise otsuse eest, sest tuumaenergiast loobumine on suurendanud kalli fossiilkütustel põhineva tootmise osakaalu riigi elektritootmises.

Ruusuneni sõnul on Saksamaa energiadebatti iseloomustanud liigne idealism. «Oleme harjunud, et sakslased on mõistlikud ja langetavad arukaid valikuid, kuid antud juhul ei ole seda tehtud. Otsuste tegemisel ei ole lähtutud terviku juhtimisest,» ütles Ruusunen.

Tarbimist tuleks ajatada

Suurte elektriarvete vältimiseks peaks elektritarbija pöörama tähelepanu kõige elektrienergiamahukamate seadmete, näiteks elektriliste küttekehade tööle, soovitab energiasäästu nõustamisele spetsialiseerunud ettevõtte Motiva ekspert Päivi Suur-Uski. «Kui suudate elektrisauna tööaega kasvõi pisut muuta, saate elektriarvet üsna tõhusalt mõjutada,» ütleb Suur-Uski.

Samamoodi soovitab ta võimaluse korral kasutada automatiseerimissüsteeme, mis kütaksid korterit või tarbevett siis, kui elektri hind on madalam.

Facebook
Comments 26

Märksõnad

Tagasi üles