Kallima elektri mõju jõuab poelettidele

Eesti Leivatööstus ASi tegevjuht Hannes Mootse. FOTO: Sille Annuk

Mitu korda kallinenud elekter ja gaas toovad peale suuremate energiaarvete ahelreaktsioonina kaasa muude toodete kallinemise. Samuti annab energiahindade tõus hoobi Eesti tootjate konkurentsivõimele.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«See, kui kiiresti sisendite hinnatõus tarbijani jõuab, sõltub nii turuolukorrast, lepingutest kui konkurentsist. Kõiki hindu ei ole reaalne üleöö tõsta ning samuti ei muutu kõik järsku ja hüppeliselt. Mõned muudatused võivad vajada ka näiteks konkurentsiameti kooskõlastusi,» rääkis Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts. «Kuid vaieldamatult sellises mahus sisendite kallinemine tarbijateni jõuab ning pigem räägime ajalisest nihkest kuudes, mitte aastates. Sellist varu ei ole kuskil, et ettevõtja suudaks mitmeid kuid hinnasurve lihtsalt alla neelata.»

Eesti Leivatööstuse juhi Hannes Mootse sõnul on neil vedanud, sest elektrihind sai 2019. aastal fikseeritud, muidu maksaksid nad praegu elektri eest 70 protsenti rohkem. Samas lõppeb soodne leping järgmisel aastal. «Juba praegu on osaliselt elektrihinna tõusu tõttu kallinenud meie jaoks tooraine, sest veskid toodavad elektriga,» sõnas Mootse. «Sisendid on ainuüksi kuuga kallinenud kolm protsenti ning hinda on tõstnud ka gaasi hinna tõus. Ühel hetkel jõuab see paratamatult meie toodete hindadesse poelettidel.»

22.09.2021 24.09.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto