L, 10.06.2023

Postimees Berliinis ⟩ Kliimastreikijad andsid Berliinis Laschetile ninanipsu

Berit Nuka
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments 9
CDU/CSU kehva kliimapoliitika vastu protestis kodanikuliikumine Campact eile Berliinis kristlike demokraatide kantslerikandidaati Armin Laschetit kujutava suure õhupalliga. 
CDU/CSU kehva kliimapoliitika vastu protestis kodanikuliikumine Campact eile Berliinis kristlike demokraatide kantslerikandidaati Armin Laschetit kujutava suure õhupalliga. Foto: Berit Nuka

Kui Saksamaa pealinnas kaks päeva enne parlamendivalimisi kümnete tuhandete kliimaprotestijate ette astunud liikumise kohalik käilakuju Luisa Neubauer ja Rootsi aktivist Greta Thunberg heitsid kõigile poliitilistele jõududele ette vähest tahet piirata kliimasoojenemist 1,5 kraadile, siis rahva seas ja ka laval jäi eelkõige kõlama hoiatus kristlike demokraatide esimehe Armin Lascheti eest.

Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) ja Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) kantslerikandidaadilt konkreetset kliimaplaani nõudev kodanikuliikumine Campact lennutas rahva seas hiiglaslikku täispuhutavat Lascheti kuju, mille ümmargusel kõhul kiri: «CDU/CSU kliimakaitse? Ei midagi muud kui kuum õhk!» Üksjagu oli rahva seas plakateid, mis soovitasid Lascheti valimata jätta.

Kliimateadlikele hääletajatele valmistab kristlike demokraatide liidri puhul eelkõige pahameelt see, et varem on ta hääletanud ettepanekute vastu, mis puudutavad looma- ja keskkonnakaitset, ning on avalikes sõnavõttudes olnud kliimakaitsemeetmete toetamisel kidakeelne. Tema juhitaval Nordrhein-Westfaleni liidumaal mängib pruunsöe kaevandamine endiselt suurt rolli ning nüüdses valimiskampaanias on kliimast rääkides Laschet kiiresti püüdnud juttu viia tööstuse ja majanduse arengule.

Thunbergi eeskujul Saksamaal kooliõpilaste kliimastreikidele 2019. aastal aluse pannud Neubauer viskas eile Berliinis liidupäeva hoone juure rahva ette astudes hakatuseks kohe kivi senise CDU ja Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) valitsuse kapsaaeda, kui loetles, mida keskkonna pärast muretsevad inimesed on kaks ja pool aastat kestnud võitluse kestel kogenud.

«Me oleme õppinud, et föderaalvalitsus teeb nii kehva kliimapoliitikat, et põhiseaduskohus pidi sekkuma, ja see pole neile isegi mitte piinlik,» hõikas ta rahva aplausi saatel.

Facebook Twitter
Comments 9

Märksõnad

Tagasi üles