N, 1.06.2023

Väidetavalt leidub Estonia visiiril jälgi ülikõrgest kuumusest

Berit Nuka
, toimetaja, Stockholm
Facebook Twitter
Comments 5
Rootsi endine parlamendiliige Lars Ångström on aastaid seadnud Estonia huku rahvusvahelise uurimiskomisjoni raporti lõppjäreldusi kahtluse alla. Pildi Ångström koos eile tal pressikonverentsil kaasas olnud Estonia vööri mudeliga. 
Rootsi endine parlamendiliige Lars Ångström on aastaid seadnud Estonia huku rahvusvahelise uurimiskomisjoni raporti lõppjäreldusi kahtluse alla. Pildi Ångström koos eile tal pressikonverentsil kaasas olnud Estonia vööri mudeliga. Foto: Mihkel Maripuu

Parvlaev Estonia vööri­visiiri metalldetaile uurinud Norra teadlane kinnitab, et neile on avaldanud ­mõju vähemalt 1200-kraadine kuumus, kuid katastroofi uut uurimist nõudva Rootsi survegrupi seisukohta, et kahjustusi sai põhjustada ainult plahvatus, ta ei kinnita.

Endine Rootsi parlamendi liige ja end uurimisgrupiks nimetava rühmituse Fokus Estonia eestvedaja Lars Ångström väitis eile ­Stockholmis pressikonverentsil, et Esto­nia õnnetuse uurimise ühiskomisjoni (JAIC) ametlik raport on ekslik, ning üritas oma seisukohta tõestada värskete fotodega Muskö mereväebaasis hoitavast Estonia vöörivisiirist. Tema sõnul pole selle vigastused mitte mehaanilised, vaid tegu on plastse deformatsiooniga.

«Ainus selgitus, mida meie selliste kahjustuste puhul näeme, on plahvatus,» väitis Ångström.

Ametliku uurimisraporti järgi purunesid Estonia vöörivisiiri kinnitusseadmed ja hinged ööl vastu 28. septembrit 1994 ühe või kahe visiirile mõjunud laine löögi mõjul, misjärel visiir vajus ettepoole ja surus rambi lahti. Selle käigus paiskasid lained visiiri üles, misjärel kukkus see oma aluskonstruktsiooniga tagasi toetuskohale.

Facebook Twitter
Comments 5

Märksõnad

Tagasi üles