Väidetavalt leidub Estonia visiiril jälgi ülikõrgest kuumusest

Rootsi endine parlamendiliige Lars Ångström on aastaid seadnud Estonia huku rahvusvahelise uurimiskomisjoni raporti lõppjäreldusi kahtluse alla. Pildi Ångström koos eile tal pressikonverentsil kaasas olnud Estonia vööri mudeliga.  FOTO: Mihkel Maripuu

Parvlaev Estonia vööri­visiiri metalldetaile uurinud Norra teadlane kinnitab, et neile on avaldanud ­mõju vähemalt 1200-kraadine kuumus, kuid katastroofi uut uurimist nõudva Rootsi survegrupi seisukohta, et kahjustusi sai põhjustada ainult plahvatus, ta ei kinnita.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Endine Rootsi parlamendi liige ja end uurimisgrupiks nimetava rühmituse Fokus Estonia eestvedaja Lars Ångström väitis eile ­Stockholmis pressikonverentsil, et Esto­nia õnnetuse uurimise ühiskomisjoni (JAIC) ametlik raport on ekslik, ning üritas oma seisukohta tõestada värskete fotodega Muskö mereväebaasis hoitavast Estonia vöörivisiirist. Tema sõnul pole selle vigastused mitte mehaanilised, vaid tegu on plastse deformatsiooniga.

«Ainus selgitus, mida meie selliste kahjustuste puhul näeme, on plahvatus,» väitis Ångström.

Ametliku uurimisraporti järgi purunesid Estonia vöörivisiiri kinnitusseadmed ja hinged ööl vastu 28. septembrit 1994 ühe või kahe visiirile mõjunud laine löögi mõjul, misjärel visiir vajus ettepoole ja surus rambi lahti. Selle käigus paiskasid lained visiiri üles, misjärel kukkus see oma aluskonstruktsiooniga tagasi toetuskohale.

28.09.2021 30.09.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto