Jeremy Shaw on üks tänapäeva kõige olulisemaid visuaalkunstnikke. Ta uurib 21. sajandi vahenditega seda, missugune võib olla inimeseksolemise kogemus tulevikus. Mainekas kunstiajakiri Frieze loeb tema praegu avatud näitust «Phase Shifting Index» 2020. aasta Euroopa kümne parima näituse hulka. Teda on alati huvitanud piirikogemused ning inimkonna katsed millegi üleva poole liikuda. Nii kohtuvadki kunstniku loomingus alatasa teadus ja religioon, ulme ja dokumentalistika. Kõike seda enamasti läbi isevärki tantsukogemuse filtri.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ise aga ütleb ta oma lähenemise kohta, et see on alkeemiline. Ja miks ka mitte? «Phase Shifting Index» on vägev – seitse suurt ekraani, mis näitaksid justkui dokumentaalfilme 22. sajandist, igaüks erineva vana tehnoloogiaga üles võetud. Seitse tulevikulist lugu erinevatest fiktiivsetest subkultuuridest. Ja mingi hetk kaovad piirid nende vahelt ära, kõik lahustub üheks tervikuks ning puhkeb reivina õide, nagu mingi salakood sinu peas.

Kuidas «Phase Shifting Index» alguse sai?

Ühelt poolt võiks öelda, et see on mitmeaastase kunstitöö kulminatsioon. See hõlmab endas väga-väga palju teemasid, mis mulle viimase 15 aasta jooksul huvi on pakkunud. Aga samas sai see konkreetselt alguse selle tõttu, et mulle pakuti võimalust teha näitus Pompidou keskuses – pidin ühe aastaga looma näituse, mis hakkaks tööle hiiglaslikus ruumis.

Ma teadsin, et ma ei taha teha mingit ülevaatenäitust, vaid otsustasin teha uue töö – mitmekanalise videoteose. Teos sündis sellest, et ma viskasin ühte patta absoluutselt kõik teemad, mis mind huvitavad. Teadvuse muutunud seisundid ja inimkonna püüdlused millegi kõrgema poole… Ükskõik, kas selle saavutamine käib siis religiooni (palve), spirituaalsuse (meditatsiooni) või hoopis näiteks keemiliste ainete (psühhedeelikumid) või tantsu (hedonismi) abil.

Mulle pakuvad väga suurt huvi nii vahendid, mida inimesed kasutavad nende seisundite saavutamiseks, kui ka teaduslik diskursus, mis üritab sedalaadi seisundeid ära seletada.

 

Jeremy Shaw (44)

Kunstnik ja filmitegija

  • Alates 2000. aastatest esinenud lugematutel grupinäitustel ja biennaalidel, sealhulgas Manifesta 11 Zürichis ja 57. Veneetsia biennaalil.
  • Tal on olnud arvukalt isikunäitusi galeriides ja muuseumides üle maailma, muu hulgas Pariisis Pompidou keskuses, New Yorgi moodsa kunsti muuseumis PS1, Berliinis Schinkel Pavilloni galeriis ja Torontos MOCA muuseumis.
  • Shaw’ teosed on ka New Yorgi moodsa kunsti muuseumi, Pariisi Pompidou keskuse, Londoni Tate Moderni ning Sammlung zeitgenössische Kunst der Bundesrepubliki kollektsioonides.

 

«Jeremy Shaw. Phase Shifting Index» Kumus 20. veebruarini 2022

25. novembril kell 18.00 toimub Kumu auditooriumis ühekordne videokunstiõhtu «Jeremy Shaw. Quantification Trilogy». Näidatav teos koosneb kolmest videost: «Quickeners» (2014), «Liminals» (2017) ja «I Can See Forever» (2018).