Ants Johanson: vabaõhulava linnasüdamesse

Ants Johanson FOTO: Sille Annuk

Tartus on üks igavene teema – vabaõhulava. Vajadus suvelava järele, kus linlased saaksid nautida kontserte ja tantsuõhtuid. Viimasel pooleteisel sajandil on neid ehitatud kümnetesse kohtadesse, näituseplatsist Narva mäel ja Tiigi pargist kuni nüüdse laululavani Tähtveres. Suvekontsertide aktiivseim periood oli küllap 1908–1936, kui oli kõlakoda Vanemuise suveaias, umbes seal, kus praegu on kohvikuterrass. Seal esitati suvel pea iga nädal nii klassikalist muusikat kui ka mängiti tantsuks. Kuid rahapuuduse tõttu kahanes kontsertide tase ja ka hulk, kuni tegevus lõpetati.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pärast sõda, kui lugeda vanu lehti, on lavasid ja tantsupõrandaid ehitatud ja lastud laguneda ning teema kerkib visalt ikka ja jälle. Igal kümnendil mitu korda.

Edasi 13.6.1951: «Seni on Tartu linnas veel lahendamata suvemuusika korraldamise küsimus. Praegu korraldatakse vabaõhukontserte Oktoobri puiesteel. Kuid sealsed tingimused ei võimalda kõigil kontserti kuulda – möödasõitvad autod teevad müra ning puudus on ka istekohtadest. Linna täitevkomitee püüdis olukorda lahendada üpris lihtsalt. Tehti ettepanek RT «Vanemuisele» taastada teatri külje all olev plats, ehitada sinna kõlakoda ja hakata andma vabaõhukontserte. Kuid ei arvestatud seda, et mainitud platsi taastamiseks väljaehitamiseks kulub vähemalt paar kuud.»

19.10.2021 21.10.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto