Kumu näitusel ilmneb, kuidas mõjub kunstnikele Lõuna-Eesti

Eduard Rüga (1903–1997), «Rukkilõikus», leht mapist «Lõuna-Eesti inimene ja loodus», 1942–1943, puugravüür, Tartu kunstimuuseumi kogust. FOTO: Repro

Tallinnas tehakse praegu viimaseid ettevalmistusi, et avada 22. oktoobril Kumus paljuski Tartuga seotud mahukas näitus «Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad». Seda saab niisama lihtsalt vaadata, aga võtta vastu ka kui uurimust. Väljapaneku koostajad on seadnud sihiks uurida peamiselt seda, kuidas on Lõuna-Eesti päritolu mõjutanud tuntud kunstnikke ning kuidas avalduvad nende loomingus lõunaeestilikud jooned ja motiivid.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Väljapaneku kuraator on kunstiteadlane Liis Pählapuu. Ta märgib, et paraku ei ole Lõuna-Eesti kunstnikke ja nende loomingut seni vaadeldud päritolupaigast lähtuvalt.

«Kirjanduse ja pärimuslike-etnograafiliste uurimuste kõrval on seni puudunud käsitlused, mis analüüsiksid lõunaeestilikkust piirkonnas kasvanud ja sellega tihedalt seotud kunstnike loomingus,» lisas ta. «Ometi on Lõuna-Eestist pärit paljud Eesti kunstielu algusaja modernistlikud võtmeautorid, kelle looming on mõjutanud meie kujutluspilte ja arusaamu lõunaeestilikkusest.»

19.10.2021 21.10.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto