E, 29.05.2023

Riigikohtu märgiline otsus kuivatab perede pisarad

Kadri Tammepuu
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments 12
Tsüstilist fibroosi põdev Maarek Soo ootab koos ema Gerda Uussaarega kohtuotsust puude tagasisaamise kohta.
Tsüstilist fibroosi põdev Maarek Soo ootab koos ema Gerda Uussaarega kohtuotsust puude tagasisaamise kohta. Foto: Erakogu

«Ma olen lõpuks väga õnnelik, et sest ootasin seda otsust kaua.» Sel nädalal sai puuetega inimeste jaoks märgilise kohtuvõidu Gerda Uussaar. «Kõigepealt kaotasime maakohtus, siis võitsime teises astmes. Kui sotsiaalkindlustusamet läks seepeale mu lapse vastu edasi riigikohtusse, olin algul väga nördinud.» Siiski ei olnud Saaremaal tsüstilise fibroosiga poega kasvataval Uussaarel enam taganemisruumi. «Ebaõiglus ei lasknud leppida.»

Kaks aastat tagasi võttis sotsiaalkindlustusamet Uussaare 11-aastaselt pojalt puudetunnistuse. Korduvad pöördumised ekspertarsti otsust ei kõigutanud: poiss olevat liiga terve, sest sööb ja paneb ise riidesse. «Maareki kõik kolm raviarsti olid hämmingus,» meenutab Uussaar.

Tsüstiline fibroos on geenihaigus, mille korral organism ei suuda sünteesida valku, mis on seotud higi, seedeensüümide ja lima tootmisega. «Mu kopsud täituvad sekreediga, nii et aeglaselt lihtsalt upun iseenda sisse,» kirjeldas lihashaigete fondi juht Janno Puusepp oma haigust. Tsüstilist fibroosi ravida ei osata, abi seisneb vaid sümptomite leevendamises ja elukvaliteedi hoidmises. Vanematel on laste aitamises kandev roll.

Facebook Twitter
Comments 12
Tagasi üles