New Scientist ⟩ Euroopa Liit tahab keelustada tehisintellektil põhinevad justiitsrobotid

Kohtumõistmises levib tehisintellekti kasutamine. Arvatakse, et AI suudab olla erapooletum kohtunikest. Samas on AI õpetamiseks kasutatud andmed sageli diskrimineerivalt kallutatud – rassi, soo, sissetuleku, tegevusala või muude asjaoludega seoses.  FOTO: Flickr CC BY-NC-ND 2.0 litsentsi alusel

Euroopa Liit on astunud sammu lähemale, et keelustada tehisintellekti ulatuslik kasutamine valvesüsteemides, kohtuasjade üle otsustamises ning ennustamaks, kas üks või teine isik võiks toime panna mõne kuriteo.

Europarlamendis on praegu läbivaatamisel uued õigusaktid, mis kehtestaksid tehisintellekti üle range kontrolli, et vältida rassilist, soolist või vanuselist erapoolikust eelkõige «kõrge riskiga valdkondades», nagu on õiguskaitse. Kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjon on oma aruandes välja pakkunud veel rangemad kontrollmehhanismid ning tehisintellekti kasutamise keelu kriminaalõiguses ja õiguskaitses. Oktoobri alguses kiitsid Euroopa Parlamendi liikmed mainitud komisjoni koostatud ametliku aruande heaks 377 häälega, vastu olid 248 liiget.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Garantiid, et see tulemus mõjutaks kuidagi ka tehisintellekti õigusakti eelnõu, ei ole, ütles parlamendi esindaja New Scientistile. Sellised hääletused olevat võimalus näidata, millised on enamuse seisukohad sedalaadi õigusaktide suhtes.

Ebaseaduslikud katsed

«Europarlamendi liikmed on andnud selge signaali, et Euroopa politsei- ja kriminaalõigusasutustel ei tohi enam lubada kasutada tehisintellekti süsteeme, mis automatiseerivad ebaõiglust, kahjustavad põhiõigusi ja toovad kaasa diskrimineerivad tagajärjed,» ütleb Griff Ferris kampaaniagrupist Fair Trials.

Hääletusega on Euroopa Liit astunud teistsugusele kursile kui Brexiti-järgne Ühendkuningriik. Seal nimelt on riiklikul tasandil tehtud tehisintellekti õigusalal rakendamise katsetusi, mis tõenäoliselt ei läheks ELis läbi. Näiteks on Durhami politsei mitu aastat kasutanud andmete analüüsimiseks algoritmi, mis muuhulgas analüüsib ka inimese vanust, sugu ja kriminaalse käitumise ajalugu, et prognoosida inimeste tulevaste kuritegude toimepaneku tõenäosust.

23.10.2021 26.10.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto