N, 23.03.2023

Johann-Christian Põder: vääriti mõistetud vabadus

Johann-Christian Põder
, teoloog ja eetik
Johann-Christian Põder: vääriti mõistetud vabadus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 29
Johann-Christian Põder
Johann-Christian Põder Foto: Erakogu

Vaktsiinist keeldumisele kutsujad pole vabaduse eest võitlejad, vaid satuvad sellega hoopis vastuollu, kirjutab teoloog ja eetik Johann-Christian Põder.

Nii mitmedki kutsuvad hetkel üles vabadusele end mitte vaktsineerida. Retoorika kasvab isegi selleni, et olevat aeg laulda ja võidelda end uuesti vabaks. Selle vabaduse kaitsele on mobiliseerunud ka vabaduselaulikud ja kõlavad paljudele kallid laulud, nagu «Koit» ja «Palve». Siiski, kui vabadust nõutakse selliselt, et vabaduse mõiste muutub iseenese karikatuuriks, ei ole sellest abi mitte kellelegi.

Vabadus on keerulisem mõiste, kui esiti tunduda võib. Tahan alljärgnevalt osutada kolmele erinevale viisile vabadust mõista ja ükski neist ei toeta minu hinnangul praegust keset kriisi üles kerkinud vabaduseretoorikat ja kampaaniaid vabaduse pärast. See peaks aitama näha, et vääriti mõistetud vabadus ei ole vabadus, vaid võib väga hästi olla midagi hoopis muud: näiteks irratsionaalsus, vastutustundetus ja hoolimatus või üksnes omaenda eelistustele ja huvidele keskendunud egoism.

Märksõnad
Tagasi üles