N, 8.12.2022

Taliban keelab Afganistani telekanalitel naistegelastega sarjade näitamise

AFP/BBC/PM
Taliban keelab Afganistani telekanalitel naistegelastega sarjade näitamise
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Saatejuht Zarmina Mohammadi kanali Tolo News eetris 2018. aastal.
Saatejuht Zarmina Mohammadi kanali Tolo News eetris 2018. aastal. Foto: WAKIL KOHSAR / AFP / SCANPIX

Talibani viimaste ususuuniste järgi ei tohi Afganistani televisioonis enam näidata sarju, kus teevad kaasa naisnäitlejad ja naissaatejuhid peavad edaspidi kandma ekraanil pearätti.

Pühapäeval avalikustatud usujuhtnööridega sätestas Talibani valitsus Afganistani telekanalitele kaheksa uut põhimõtet, mida tuleb järgida. «Need pole reeglid, vaid usulised suunised,» väitis AFP-le vooruslikkuse edendamise ja pahede ennetamise ministeeriumi pressiesindaja Hakif Mohajir.

Peale korralduse mitte lasta eetrisse naisi kujutavaid draamasarju või seebioopereid ning naissaatejuhide rõivastusele reeglite seadmisele ei tohi Afaganistani telekanalid enam edastada programme, mis kujutavad prohvet Muhamedi või teisi islami usu pühasid isikuid.

Valdavalt on Afganistanis näidatavad telesarjad, kus kandev roll on naistel, võõrpäritolu.

Keelatakse ka filmid, mille sisu pole kooskõlas šariaadiseaduste ja afgaani väärtustega, ning salvestised, millelt on näha meeste intiimseid kehaosi.

Lisaks tabab keeld komöödia- ja meelelahutussaateid, mis naeruvääristavad usku või võivad olla afgaanidele solvavad. Samuti ei tohiks eetrisse lasta võõramaist kultuuri propageerivaid filme.

Valdavalt on Afganistanis näidatavad telesarjad, kus kandev roll on naistel, võõrpäritolu.

Riigi ajakirjanikke esindava organisatsiooni liige Hujjatullah Mujaddedi nimetas BBCga vesteldes Talibani valitsuse korraldusi üllatuslikuks ning tema hinnangul pole osa ettekirjutustest ka praktilised, sest nende rakendamisel peavad mõned kanalid ilmselt tegevuse lõpetama.

Ka naisajakirjanikud peavad uusi reegleid hägusaks ja laia tõlgendamisruumi võimaldavaks, sest korraldus ei täpsusta, mil viisil peavad saatejuhid edaspidi eetris oma juukseid katma.

Islamistliku liikumise Talibani eelmise võimuperioodi ajal aastatel 1996–2001 puudus Afganistanis sisuliselt meedia: ühendus keelustas nii televisiooni, filmid kui ka suurema osa muust meelelahutustest, nimetades seda ebamoraalseks.

Teleri vaatamiselt tabatud inimesi ähvardas karistus, sealhulgas nende televiisori lõhkumine. Videomängija omamine võis tuua kaasa avaliku piitsutamise.

Afganistanis oli toona vaid üks raadiojaam nimega Šariaadi Hääl, mis edastas propagandat ja ususaateid.

Taliban haaras Afganistanis uuesti võimu augusti keskel ning on sellest alates piiranud naiste võimalusi avalikus elus kaasa lüüa. Muu hulgas tegi valitsus mitmel pool takistusi tüdrukute koolis käimisele ning ülikoolis õppivatele naistele kehtestati riietumise reeglid. Kabuli linnapea andis naisametnikele käsu koju jääda ning lubas tööle vaid need, keda ei õnnestunud meestega asendada.

Taliban väidab, et piirangud naiste töötamisele ja tüdrukute hariduse omandamisele on ajutised ning kehtestatud vaid selleks, et nende töökohad ja õppeasutused oleks neile turvalised.

Märksõnad
Tagasi üles