N, 8.12.2022

Kalev Stoicescu: kõigi maade protestaarlased, ühinege!

Kalev Stoicescu
, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja kolumnist
Kalev Stoicescu: kõigi maade protestaarlased, ühinege!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 21
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu Foto: Madis Veltman
  • Koroonaviirus on maailma mentaalselt juba muutnud
  • Eri riikides on täheldatud peaaegu identseid hoiakuid
  • Tegemist on tõsise probleemiga, mille oluline koostisosa on protestivaim

Covid-19 pandeemia kestab võib-olla veel aastaid. Maailm on selle mõjul juba muutunud. Enamasti räägitakse vältimatult kehtestatud piirangutest ja kohustustest eri riikide elanikele, tervishoiusüsteemide ülekoormatusest ning majanduslikest probleemidest ja raskustest. Hoopis vähem räägitakse paljude riikide elanike mentaalsest pöördest (ja «pöördesse minekust»), mille allikad on eelkõige sotsiaalmeedia ja internetiportaalide kaudu leviv lausrumalus ja desinformatsioon. Üpris kaugetes maades, isegi erinevatel mandritel, võib täheldada peaaegu identseid hoiakuid ja narratiive (põhiväiteid), mille väljundiks on tõrksus ja üha agressiivsemad protestiaktsioonid, kirjutab diplomaat Kalev Stoicescu..

Tegemist on seda enam tõsise probleemiga, kuivõrd see põimub peaaegu igas riigis parempopulistlike ja äärmuslike liikumiste ja parteidega, kes poevad tihti rahvuslikkuse ja konservatiivsuse sildi taha, kuid õhutavad varjamatult sõgedust.

Rahvusvaheliseks kujunenud ja ühtlustunud narratiivi järgi on eri riikide tervishoiusüsteemid «meditsiinimaffiad» (järelikult arstid ja õed on kurjategijad), vaktsineerimist tungivalt soovitavad teadlased-viroloogid on sisuliselt saatana esindajad, vaktsiinid on «mürgid» ning koroonaviirus ja Covid-19 pandeemia on «leiutatud» (kuigi kõik teised haigused – sealhulgas gripp, tuberkuloos jne – on olemas).

Ühed teavad, mida nad räägivad. Teised räägivad, mida nad teavad (või mida nad tahavad teada).

Austrias protestitakse «koroonafašismi» vastu. Rumeenia parlamendi fraktsioonijuht väitis, et «lausvaktsineerimise» tulemus on kolm järjestikust «steriilset põlvkonda». Jääb arusaamatuks, kuidas üks siginemisvõimetu põlvkond saab pärineda teisest siginemisvõimetust põlvkonnast. Vaktsineeritud erakonnaesimees Eestis kinnitab, et vaktsineerimine ei aita. Tuleb süüa ivermektiini. Ekspresident Trump soovitas ivermektiinile valgendajat peale juua.

Paljud ebausuvormid, hirmud ja foobiad on nähtavasti sama vanad kui inimkond. Viimastel sajanditel ning eriti modernsel ajastul on tekkinud lisaks kõikvõimalikud konspiratsiooniteooriad ja libateaduste «saavutused». Tekkinud on ohtlik kompott, mille olulisteks koostisosadeks on lisandunud kompromissitu aktivism ja protestivaim (ükskõik mille vastu). Teadlased ja spetsialistid püüavad diskuteerida ja selgitada, et (täit) tõde pole olemas, sest olukord muutub ning teadus areneb. Sõgedad on oma «teadmistes» kindlad, sest nad on avastanud kuskil internetis «tõe». Ühed teavad, mida nad räägivad. Teised räägivad, mida nad teavad (või mida nad tahavad teada).

Rumalust ei ole võimalik ravida, kuid inimeste hoiakuid on siiski võimalik muuta. Küsimus on üha enam levivast usaldamatusest riikide ning poliitilise ja majandusliku eliidi vastu, kes riike ja ühiskondi valitsevad (eriti vabas ehk demokraatlikus maailmas). Usaldamatus kandub edasi, nii rumal kui see ka ei tundu, isegi arstidele ja teadlastele, keda nähakse valitsejate käsilastena. Kes on järgmised riigilt või omavalitsustelt palka saavad töötajad, keda hakatakse kahtlustama ja vaenama? Päästjad, piirivalvurid, õpetajad, kohtunikud, trammijuhid? Politsei on juba nii-öelda mustas nimekirjas («liigse jõu» kasutamise pärast). On kõlanud totrad üleskutsed rünnata ja kiusata poe kassiire. Samuti tungida haiglatesse ning filmida, mis seal «tegelikult» toimub.

Mida rohkem levib usaldamatus ja protestivaim oma riigikorralduse vastu, seda nõrgemaks ja haavatavamaks muutub riik. Küsimus ei ole ühe või teise valitsuse, erakonna või ministri tegevuse või tegematajätmiste kritiseerimises, mis võib olla või mitte olla põhjendatud, vaid üldises suhtumises oma riiki, mis Eesti puhul muutub silmanähtavalt halvemaks. Ei ole vaja leida süüdlasi ja hakata neid karistama, vaid olukorda parandada. Igaüks saab isegi hästi aru, et Eesti riiki ei saa patriootlikult armastada ja tugevdada selle alustalasid nõrgestades ning imagot mustates. Eesti on demokraatlik riik. Mida arvata inimesest, kes väidab, et Venemaa ja Valgevene on Eestist «demokraatlikumad»? Nähtavasti seda, et ta püüab meid sellisele «demokraatiateele» suunata.

Kui koroonaviirust pole olemas, siis võib väita, et Eestis pole ka demokraatiat. Donald Trumpi ja trumpismi kogemusele tuginedes on üpris selge, et tähtis pole mitte väide/sõnum, vaid ütleja, kes teab, mis on õige ja mis on vale ning mis on hea ja mis on halb. On loodud paralleelmaailm paljude inimeste peades ning inforuumis. Reaal- ja paralleelmaailm on hakanud üha ägedamalt ja vägivaldsemalt põrkuma. Kapitooliumi ründamine ei jää viimaseks aktsiooniks. Paralleelmaailma koonduvad kõik radikaalselt meelestatud ja frustreeritud inimesed, kellele tänane ja homne reaalmaailm mingil põhjusel ei sobi.

Rumalust ei ole võimalik ravida, kuid inimeste hoiakuid on siiski võimalik muuta.

Paralleelmaailmasse koonduvad sugugi mitte ainult sõgedad isikud. Selle maailma tippjuhid ei ole üldse rumalad, pigem vastupidi, kuid nende agenda on selgelt destruktiivne ning narratiiv ei kannata kriitikat. Paralleelmaailm soovib laieneda ja muutuda ise uueks (sür)reaalmaailmaks. USAs on nii mõneski osariigis koolid või klassid, kus õpetatakse darvinismiteooriat ning teisalt ebateaduslikke alternatiive. Kas meil jõuab järg näiteks tervishoiusüsteemi kätte? Reaalmaailma inimestel on pärishaiglad pärisarstide ja -õdedega, vaktsineerimisega jne, kuid paralleelmaailma inimestele korraldame eraldiseisva «tervishoiusüsteemi» (nende inimeste maksudest), kus tegutsevad kristallieksperdid, šamaanid ja selgeltnägijad?

Ühiskond on niigi lõhestunud. Me peame kokku hoidma, et Eesti kestaks ja õitseks. Me peame mõtlema laulule «Koit» 1989. aasta, mitte 2021. aasta esitluses. Siis «Koit» ühendas meid, nüüd lõhestas. Kuid me peame lähtuma vaieldamatutest faktidest ja teadmistest. Kaks pluss kaks teeb kokku neli, kuigi tänapäevase arvamusvabaduse vaimus võib pakkuda alternatiive, näiteks 3,9 või 5. Koroonaviirus ja Covid-19 on olemas, uskuge või mitte, ja nad tapavad inimesi. Vaktsineerimine aitab. Leppimine algab kõige lihtsamate ja ilmsete faktide aktsepteerimisest.

Märksõnad
Tagasi üles