N, 8.12.2022

Leedu suviseid koroonarahutusi õhutasid ka seimiliikmete kaastöötajad

Postimees
Leedu suviseid koroonarahutusi õhutasid ka seimiliikmete kaastöötajad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meeleavaldajad 10. augustil Vilniuses vastamisi politseinikega. Üks meestest kannab fotol rohelist käesidet, mis tähistas protesti korraldajaid, kellest paljud osalesid avalik-õigusliku ringhäälingu LRT andmeil ka vägivalla õhutamises. 
Meeleavaldajad 10. augustil Vilniuses vastamisi politseinikega. Üks meestest kannab fotol rohelist käesidet, mis tähistas protesti korraldajaid, kellest paljud osalesid avalik-õigusliku ringhäälingu LRT andmeil ka vägivalla õhutamises. Foto: Žygimantas Gedvila/15min.lt/Scanpix

Kuigi augustis vägivallaga päädinud Vilniuse koroonaprotesti korraldajad väitsid, et neil polnud laamendamisega mingit pistmist, siis Leedu avalik-õigusliku ringhäälingu LRT uurimine tõi päevavalgele, et märatsemist õhutasid teadlikult nii ürituse ametlikud organiseerijad kui ka mitme poliitiku abid.

Leedu parlamendihoone juurde Vilniuses kogunes tänavu 10. augustil umbes 5000 inimest avaldama pahameelt kava vastu kehtestada piirangud koroonaviiruse vastu vaktsineerimata inimestele. Õhtu saabudes muutus protest vägivaldseks, kui sajad inimesed blokeerisid seimi väljapääsud ja hakkasid politseinikke loopima pudelite ja kividega, mispeale politsei vastas pisargaasiga.

Ametlikult korraldasid meeleavalduse äärmuslike vaadetega õpetaja Astra Astrauskaitė ja liikumine Patriootlikud Leedulased, kuid ringhäälingu andmeil tegutsesid kulisside taga ka mitmed poliitringkondadega lähedalt seotud inimesed, nende seas näiteks natsionalistliku parlamendisaadiku Valdemaras Valkiūnase abi Nendrė Černiauskienė.

Videokaadritelt tuvastas LRT ühtlasi, et ametlikult protesti organisaatoreid tähistama mõeldud rohelised käepaelad olid mitme ise märatsemises osalenud või rahutusi õhutanud inimese õlavarrel.

Näiteks ärgitasid meeleavaldajaid käepaelaga varustatud, varem viiruspiirangute kui ka vähemuste õiguste vastu suurmeeleavaldusi organiseerinud ühenduse Leedu Perede Liikumine liidrid Adelina Sabaliauskaitė ja Vitolda Račkova, kes hiljem vahistati, ning ühenduse nõukogusse kuuluv Antanas Norvydas. LRT käsutuses on jäädvustused, kust on näha, kuidas viimane seisab kõrvuti politseinikke kividega rünnanud inimestega.

Käesidet kandis ka euroskeptilise ja Venemaa-sõbraliku erakonna Leedu Rahvapartei juht Tauras Jakelaitis ja aktiivsete märatsejate seas oli Laura Leščinskaitė, kes eelmise parlamendi koosseisu ajal oli saadik Petras Gražulise abi. Kui protestil kinni peetud Leščinskaitė hiljem vahi alt vabastati, olid tal vastas rahvaesindaja Gražulis ja viimase nõunik Naglis Puteikis.

Märksõnad
Tagasi üles