Rait Maruste: riigi ja advokatuuri vahel reeglid selgelt paika

Rait Maruste FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Riigi sekkumine advokaatide kutsetegevusse vajab korrastamist, kirjutab endine riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Rait Maruste (RE).

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hiljuti tegi Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIÕK) kolmas sektsioon otsuse. Otsus võeti vastu nelja poolthääle ja kolme vastuhäälega ehk väikseima võimaliku poolthäälte arvuga. Otsusele lisasid kolm kohtunikku oma eriarvamuse ning üks kohtunik ka konkureeriva arvamuse. Otsus ei ole lõplik ja võib saada edasi kaevatud. Sellele vaatamata on otsuse sõnum piisavalt selge ning vajab reageerimist. Probleem on olnud päevakorral pikemat aega ning advokatuur on seda korduvalt esile tõstnud.

Vandeadvokaat Viktor Särgava esitas kaebuse seoses Euroopa inimõiguste konventsiooni artikli 8 väidetava rikkumisega. Nimetatud artikkel kaitseb igaühe õigust era- ja perekonnaelule ning selle lõige 1 sätestab, et «igaühel on õigus sellele, et austataks tema era- ja perekonnaelu, kodu ning korrespondentsi saladust» ning lõige 2 määratleb selle, mis juhtudel võivad võimud selle õiguse kasutamisse sekkuda.

24.11.2021 26.11.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto