K, 7.06.2023

ÜLEVAADE ⟩ Relvaäri õitses mullu pandeemiast ja majanduslangusest hoolimata

Berit Nuka
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments 1
USA lennuväe F-35A Lightning II tüüpi hävitajad Araabia Ühendemiraatides Dhafra õhuväebaasis. F-35 hävitajad on maailma suurima sõjatööstusettevõtte Lockheed Martin üks peamisi tuluallikaid. 
USA lennuväe F-35A Lightning II tüüpi hävitajad Araabia Ühendemiraatides Dhafra õhuväebaasis. F-35 hävitajad on maailma suurima sõjatööstusettevõtte Lockheed Martin üks peamisi tuluallikaid. Foto: Nooremveebel Joshua Williams/ Usa õhuvägi/zuma Wire/zumapress.com/scanpix

Kui üldiselt tõmbas koroonaviiruse pandeemia maailma majandusele pidurit, siis relvaäris jätkus eelmisel aastal kasv paljuski tänu riikide suurenenud kaitsekulutustele ning nii mõnegi valitsuse otsusele Covid-19 kriisis makseid ja tellimusi ettevõtetele hoopis hoogustada, selgub Stockholmi rahvusvahelise rahu-uuringute instituudi (SIPRI) eile avalikustatud raportist maailma saja suurima sõjatööstusettevõtte kohta.

Kui maailma majandus kahanes 2020. aastal 3,1 protsenti, siis suuremate relvatootjate müük kasvas aasta varasemaga võrreldes hoopis 1,3 protsenti. «Valdkonna hiide kaitses ennekõike valitsuste püsiv nõudlus sõjanduskaupade ja -teenuste järele,» selgitas pressiteate vahendusel SIPRI sõjanduskulude ja relvatööstusprogrammi teadur Alexandra Marksteiner.

Maailma saja suurima relvatootja ja sõjandusteenuste pakkuja müük küündis mullu kokku 531 miljardi USA dollarini (470 miljardi euroni). Kuigi kasv oli viimase kolme aasta väikseim, püsib kasvutrend juba kuuendat aastat järjest. Võrreldes 2015. aastaga, mil SIPRI kaasas esimest korda oma saja suurima relvatootja nimekirja ka Hiina ettevõtted, on müük kasvanud 17 protsendi võrra.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles