E, 6.02.2023

Vinüül päästab heliplaaditurgu

Erkki Erilaid
Vinüül päästab heliplaaditurgu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vinüülide tootmisjärjekord on praegu Euroopas kuus kuni kaheksa kuud, mistõttu paljud plaadid, mille tiraaž on ladudest otsa saanud, jõuavad huvilisteni alles aasta teisel poolel.
Vinüülide tootmisjärjekord on praegu Euroopas kuus kuni kaheksa kuud, mistõttu paljud plaadid, mille tiraaž on ladudest otsa saanud, jõuavad huvilisteni alles aasta teisel poolel. Foto: SWNS

Voogedastusplatvormid on kahtlemata viimasel kümnendil maailma muusikaärist lõviosa endale kahmanud, kuid aiva kasvav huvi vinüülplaatide vastu hoiab füüsiliste plaatide müüki siiski elujõulisena.

Vinüülplaatide ostmine kasvas nii USAs, Suurbritannias kui Eestiski ja seda ei suutnud väärata isegi tõsine toorme- ja tarne­kriis. Küll aga tuleb nüüd ette seda, et kui mõne esitaja puhul saavad vinüülid poes otsa, siis uut tiraaži võib oodata alles ­poole aasta pärast.

USAs kasvas näiteks lõppe­nud aasta esimesel poolel vinüül­plaatide müük ligi kaks korda ja moodustas kogu plaadimüügist ­ligikaudu 66 protsenti. Ja seda juba enne ABBA ja Adele’i uute vinüülide turule jõudmist, need artistid andsid plaadimüügile aga ülivõimsa tõuke.

Märksõnad
Tagasi üles