Inimõigusühendus hurjutab lääne liidreid suutmatuse eest kaitsta demokraatiat

Meeleavaldajad detsembris Poolas Krakówis avaldamas toetust meediavabadusele. Human Rights Watchi väitel esitasid protestijad üle maailma mullu autoritaarsetele ja selles suunas liikuvatele režiimidele tõsise väljakutse.  FOTO: Filip Radwanski/sopa Images/zuma Press Wire/scanpix

Miljonid inimesed maailmas riskisid lõppenud aastal eluga, et astuda vastu autokraatidele ja sõjaväelistele režiimidele, kuid lääne liidrid eesotsas USA presidendi Joe Bideniga ei pakkunud neile demokraatia kaitsmisel piisavat tuge, leidis eile avalikustatud raportis maailma juhtiv inimõigusühendus Human Rights Watch.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Organisatsiooni aastaraport rõhutab, et kuigi opositsiooni ja teisitimõtlejate üha intensiivsem mahasurumine näiteks Venemaal, Hiinas, Valgevenes, Türgis ja Egiptuses ning sõjaväelised putšid teiste seas Myanmaris, Sudaanis ja Malis näivad viitavat ebademokraatlike jõudude tugevnemisele, nagu ka autokraatlike suundumuste süvenemine näiteks Poolas ja Ungaris, siis tegelikult märkis 2021. aasta rahva vastuhakku autoritaarsetele režiimidele.

Selle näiteks tõi Human Rights Watch mitmel pool maailmas lahvatanud meeleavaldused, aga ka ootamatult leitud üksmeele opositsiooniparteide seas: näiteks Tšehhis ja Iisraelis viis see juba võimuvahetuseni ning sama võib korduda alanud aastal valimistel nii Ungari peaministri Viktor Orbáni kui ka Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga.

13.01.2022 15.01.2022
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto