N, 19.05.2022

Anne Applebaum: USA on Venemaa suhtes naiivne, Ukraina seda endale lubada ei saa

Anne Applebaum
, Ameerika ajakirjanik ja ajaloolane
Anne Applebaum: USA on Venemaa suhtes naiivne, Ukraina seda endale lubada ei saa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Anne Applebaum
Anne Applebaum Foto: Miguel Cordoba/sipa

Ühes asjas on Putinil õigus: demokraatlik, vaba ja majanduslikult edukas naaber on oht tema autokraatlikule režiimile, kirjutab Ameerika ajakirjanik Anne Applebaum.

Eelmisel nädalal oli Kiiev selline, nagu praegusel aastaajal kombeks: lapsed uisutasid presidendipalee läheduses asuval liuväljal, turistid tegid sibulakujuliste lumiste kirikukuplite ees pilte. Poed olid täis aastavahetuse ja õigeusklike jõulude eelseid ostlejaid ja lennujaamad olid samuti rahvarohked. (Artikkel on originaalis ilmunud USA ajakirjas The Atlantic 3. jaanuaril 2022)

Teisisõnu ei toimunud Ukraina pealinnas midagi ebatavalist – ei midagi peale ettevalmistuste võimalikuks Venemaa rünnakuks. Uisuväljakult neid ei näe, kuid enam kui 100 000 Vene sõjaväelast on ühes relvade, sõjamasinate, laatsarettide ja Musta mere sõjalaevastikuga Ukraina piiridele koondunud. Ajalehtede toimetajad paluvad vaikselt ajakirjanikel oma dokumendid korda seada, juhuks kui neil tuleb ootamatult sõjapiirkonda siseneda. Üks lääne diplomaat ütles mulle, et tema tuttavad harjuvad uue normaalsusega – pakitud kott, mis on koheselt hädaolukorras kaasahaaramiseks valmis.

Kõikjal kohtab musta huumorit. Kui kaitseminister kutsus mõned päevad tagasi naisi üles sõjaväega liituma, hakkasid levima naljad ja koomiksid. Näiteks pilt naise kõrval voodis lamavast mehest, kes mõtleb: «Millal nad küll juba ta mobiliseerivad?» Inimesed mõtlevad valjusti, millal venelased tulevad – kas enne või pärast nende talvepuhkust?

Kõigi nende vestluste kohal on tunnetus olukorra ebareaalsusest. Praegune hetk on «veider – väga, väga veider» ütleb endine Ukraina kaitseminister Andri Zagorodnjuk. Selle riigi inimestele on Venemaa oht üheaegselt nii kriitiline kui üldse mitte üllatav.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Tehnika
Maailm
Arvamus
Fookus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles