N, 2.02.2023

Ministeeriumi allasutuses sattus lekkeohtu 80 aasta jagu isikuandmeid

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Ministeeriumi allasutuses sattus lekkeohtu 80 aasta jagu isikuandmeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Ragner Paevere loobub ametist.
Ragner Paevere loobub ametist. Foto: SMIT
  • 1926.–2006. aastate isikuandmeid hõlmanud seadme dokumendid jäid vormistamata
  • SMITi peadirektor tunneb vastutust ja lahkub ametist

Aastatest 1926–2006 kogutud rahvusarhiivi andmed Eesti inimeste sündidest ja surmadest, abieludest ja lahutustest ning perekonnakirjetest sattusid siseministeeriumi allasutuses lekkeohtu, kuna andmeid säilitanud seade hävitati, kuid sellega seotud dokumendid jäid korrektselt vormistamata.

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuses (SMIT) tuvastatud ajalooliste isikuandmete ebakorrektse käsitlemise eest võttis peadirektor Ragner Paevere vastutuse ja lahkub ametist.

Seade hävitati vähemalt nelja aasta eest

«Seadmel olnud andmete originaalid asuvad paberdokumentidena rahvusarhiivis. Irdseadmele olid salvestatud isikuandmeid sisaldavate käsikirjaliste dokumentide pildifailid ehk fotokoopiad, mis loodi aastaid tagasi perekonnasündmuste digiteerimise eesmärgil,» selgitas siseministeeriumi asekantsler Raivo Küüt, kelle sõnul juhtum rahvastikuregistri toimimist ei mõjutanud. Küüt täpsustas, et seadmel oli rahvusarhiivist digiteeritud ning SMITi vastutusele antud isikuandmeid sisaldav info. «Riigiametis peame suhtuma isikuandmetega ümberkäimisse väga tõsiselt – inimesed on need andmed riigile usaldanud. Kui selline seade oleks sattunud võõrastesse kätesse, oleks olnud oht, et isikuandmeid võidakse kasutada ebakorrektselt,» sõnas ta.

Seadmel olnud digiteeritud andmete originaa­lid asuvad paber­dokumentidena rahvusarhiivis.

Ametist lahkuva peadirektori sõnul korraldati asutuses uurimine, millest selgus, et piltlikult mitmest kõvakettast koosnev seade on hävitatud vähemalt neli aastat tagasi koos teiste rahvastikuregistriga seotud olnud seadmetega, kuid seadme dokumendid jäid nõuetekohaselt vormistamata. «Juhtunu on äärmiselt kahetsusväärne, sest seadmel oli SMITi vastutusele antud isikuandmeid sisaldav info. Tänaseks oleme vaadanud andmete käsitlemise põhimõtted põhjalikult üle ja muutnud oma organisatsioonisiseseid protsesse täpsemaks ja töökindlamaks,» ütles Paevere. Sellegipoolest tunneb ta enda sõnul olukorra eest vastutust ning lahkub ametist. SMITi peadirektori ametikohale kuulutatakse välja avalik konkurss ning uue juhi leidmiseni on SMITi peadirektori kohusetäitjaks tugiteenuste valdkonna asedirektor Agne Aija.

Inspektsioon: etteheiteid pole

Andmekaitse inspektsioon (AKI) kinnitas, et SMIT tegi nendega sujuvat koostööd nii juhtumist teatamisel kui ka uurimisel.

«Siseministeerium esitas meile rikkumisteate, milles selgitati juhtumiga seotud asjaolusid, nagu sellises olukorras vastavalt isikuandmete kaitse üldmäärusele korrektne on. Oleme saanud oma järelepärimisele vastused ja selgitused on olnud inspektsiooni jaoks piisavalt ammendavad,» edastas avalike suhete juht Maire Iro. Ehkki ka AKI nentis, et tegu on kahetsusväärse juhtumiga, on SMIT nende sõnul juhtumit käsitlenud täie tõsidusega. «Meile teadaolevalt on SMIT oma andmete käsitlemise põhimõtted praeguseks üle vaadanud, samuti on muudetud organisatsioonisiseseid tööprotsesse, et selliseid intsidente tulevikus ära hoida. Inspektsioonil siin mingisuguseid täiendavaid etteheiteid SMITile ega siseministeeriumile ei ole.»

Märksõnad
Tagasi üles