R, 9.12.2022

Tartu prügikriis ajendas lahendusi otsima

Jüri Saar
, arvamustoimetaja
Tartu prügikriis ajendas lahendusi otsima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Erki Savisaar
Erki Savisaar Foto: Sander Ilvest

Eesti Keskkonnateenuste raske algus korraldatud jäätmeveol Tartus tingis eilse ajurünnaku, kuidas jäätmevedaja vahetus väiksemate vaevustega üle elada ja mida saaks ehk riigi tasemel teisiti lahendada.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm arutas seda küsimust keskkonnaminister Erki Savisaarega, osales ka Eesti Keskkonnateenuste, RagnSellsi ning Eesti linnade ja valdade liidu esindaja.

Tamm rääkis, et ühe olulisema järeldusena koorus välja, et digimine ei ole veel jäätmemajandusse jõudnud, mistõttu kliendi- ja lepinguhalduses ning registrite pidamises oleks tarvis astuda tubli samm edasi.

«Selle teadmise sai minister olulise teemana kaasa, et üle riigi on vaja see ära lahendada,» ütles Tamm. «Selline olukord, kus registris ei ole andmed korrektsed ja pole selge, mis andmed lepingutesse jõuavad – see ei peaks olema nii, et ettevõte otsib andmeid taga.»

Tamm ütles, et jäätmeveolepingud võiksid edaspidi olla sõlmitud omavalitsusega, siis ei ole vaja vedaja vahetudes hakata lepinguid otsast peale sõlmima. Uus vedaja saaks jätkata samade lepingute alusel, nagu eelmine lõpetas.

Jutuks oli ka see, et jäätmehoolduseeskiri ja hanketingimused on omavalitsuseti erinevad, teatav standardiseerimine võiks olla mõistlik.

«Alates möödunud nädalast oleme saanud signaale, et prügivedu on kohati häiritud nii koroonaviiruse leviku kui halbade teeolude tõttu,» ütles minister Savisaar. «Kõik osapooled rõhutasid, et vajalik on tihedam koostöö ning olemasolevate andmete parem kasutamine kui seni. Teiseks toodi välja kohaliku omavalitsuse piiratus jäätmeveo korraldamise üle otsustamisel. Enamik jäätmeveo tingimusi on seadusega ette määratud.»

«Tartu juhtumi puhul tõin välja, et oleks saanud olemasolevaid probleeme ennetada ja hajutada, kui oleks jäätmeveopiirkondades vedajate vahetamist teinud näiteks korra kavartalis, mitte nagu praegu, et üks vahetus jaanuaris, teine veebruaris,» kommenteeris Savisaar. «Samal ajal oleks keskkonnaamet riikliku vastutajana pidanud luba väljastades sellele tähelepanu juhtima ja pakkuma jäätmevedajate vahetamist üks piirkond kvartalis.»

Tamm lisas, et see oli alles esimene arutelu, mille põhjal ei saa põhjapanevaid järeldusi teha.

Märksõnad
Tagasi üles