R, 9.12.2022

TÄNAVAKÜSITLUS KIIEVIS ⟩ «Püüan praegust olukorda mõtteis kokku panna, aga isegi aju keeldub seda uskumast.»

«Püüan praegust olukorda mõtteis kokku panna, aga isegi aju keeldub seda uskumast.»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tänavaküsitlus Kiievis. Viktoria.
Tänavaküsitlus Kiievis. Viktoria. Foto: Dmitri Kotjuh

Postimees küsitles Kiievi tänavatel inimesi, et teada saada, kuidas nad suhtuvad Venemaa presidendi Vladimir Putini avaldusse tunnustada Donetski ja Luganski isehakanud rahvavabariike ning mida see võib ukrainlaste jaoks edaspidi kaasa tuua. 

Viktoria

Püüan praegust olukorda mõtteis kokku panna, aga isegi aju keeldub seda uskumast. Toimuv on aidanud muuta mu suhtumist oma riiki. Näiteks, kuidas suhtun meie rahvussümboolikasse – lippu ja hümni. Riigi sõltumatus tundub midagi iseenesestmõistetavat. See on nagu õhk, mida hingame. Seda tuleb hoida ja hinnata.

Oleg

Olime selleks ammu valmis. Venemaa on impeerium ja seal elavad imperialistid. KGB sammus seal 70 aastat võimu poole ja on nüüd kohale jõudnud. Seda, mida Andropov alustas, jätkab nüüd Putin. Impeerium ei ole tema peast kuskile kadunud. Kogu Euroopa, kaasa arvatud Balti riigid, peavad nüüd olema valmis hullemaks.

Tänavaküsitlus Kiievis. Oleg.
Tänavaküsitlus Kiievis. Oleg. Foto: Dmitri Kotjuh

Ljudmila

Ma ei vaata üldse telerist uudiseid. Ah et nüüd ütles Putin oma plaani otse välja? Nojah, Venezuela on samuti nendega pundis. Teame ju, kes on agressor. Samamoodi oli see sada aastat tagasi. Venemaal on kogu aeg maad vähe, aga nad võiksid esmalt oma riigis korra majja lüüa. Siber on ju meeletult suur, hakaku sealt pihta.

Tänavaküsitlus Kiievis. Ljudmila.
Tänavaküsitlus Kiievis. Ljudmila. Foto: Dmitri Kotjuh

Viktoria

Arvan, et see ei põhjusta otseselt sõda Ukrainaga. Vähemalt loodan. Milleni see kõik viib, saame näha. Muidugi tahaksin, et Ukraina oleks üks tervik, siin oleks rahulik, majandus areneks ja inimesed ei peaks kannatama. Muidugi muretsen lähedaste pärast. Oleme arutanud, kuhu liikuda, kui midagi tõsisemat juhtub.

Tänavaküsitlus Kiievis. Viktoria.
Tänavaküsitlus Kiievis. Viktoria. Foto: Dmitri Kotjuh

Julia

Kui läheb sõjaks, hakkan poliitilist varjupaika otsima. Samas arvan, et sellist sõjategevust ei tule, et see kanduks Kiievisse välja. Eelkõige jätkuvad Ida-Ukrainas terroriaktsioonid. Mul on seal sõbrad ja elan seetõttu kõike raskelt üle. Üldiselt toimuv ei üllata, sõjategevus on seal käinud juba kaheksa aastat.

Tänavaküsitlus Kiievis. Julia.
Tänavaküsitlus Kiievis. Julia. Foto: Dmitri Kotjuh

Olga

Mu laps magab öösiti halvasti ja uudiste jälgimiseks pole seetõttu üldse aega. Aga muidu on kodus kõik asjad pakitud ja lapsele selgeks tehtud, mida ta peab ohu korral tegema. Ta teab, et esimese asjana tuleb minna keldrisse varju. Mõistan, et meist ei sõltu midagi, aga kui asi puudutab otseselt minu lähedasi, hakkab hirmus.

Tänavaküsitlus Kiievis. Olga.
Tänavaküsitlus Kiievis. Olga. Foto: Dmitri Kotjuh

Volodõslav

Minski leppeid ei tohi rikkuda. Muidugi hakkab selline olukord käima närvidele – külvatakse paanikat ja paljud sõidavad kuskile ära. Kui Venemaa tungib Kiievisse, jään siia. Mul pole kuskile minna, see on minu kodu. Loodan, et olukorrale leitakse rahumeelne lahendus ja sõda ei tule. Sõda on 21. sajandil absurdne.

Tänavaküsitlus Kiievis. Volodõslav.
Tänavaküsitlus Kiievis. Volodõslav. Foto: Dmitri Kotjuh

Oleksandr

Putini otsus on vastuolus rahvusvahelise õigusega ja on lihtsalt ebainimlik. Milleks meile sõda? Kellele seda vaja? Lihtsad inimesed saavad kannatada. Ukraina rahvas peab kokku hoidma. Esmalt tuleks aga proovida lahendada olukord diplomaatilisel teel. Vägivald on kõige hullem, mis maailmas olla võib.

Tänavaküsitlus Kiievis. Oleksandr.
Tänavaküsitlus Kiievis. Oleksandr. Foto: Dmitri Kotjuh

Volodõmõr

Putin on ebanormaalne ja rahvas on seal samuti segi pööranud. Neil on endiselt maad vähe ja nüüd siis tegelevad selle juurde hankimisega. See kõik on selle tulemus, et Venemaal on võimul KGB. Venemaal on ju veel alles normaalseid inimesi – nemad peaksidki selle kaadriga seal ise võitlema.

Tänavaküsitlus Kiievis. Volodõmõr.
Tänavaküsitlus Kiievis. Volodõmõr. Foto: Dmitri Kotjuh

Maria

Me elame omal maal ja jääme siia edasi elama. Loodame, et kõik läheb hästi. Olen ise pärit Harkivist, mis Venemaa külje all. Meie linnal läks hästi 2014. aasta sündmuste ajal ja loodame, et sama rahulikult möödub kõik ka nüüd. See, kas läheb sõjaks, ei sõltu meist. Peame esmalt praeguse olukorraga harjuma.

Tänavaküsitlus Kiievis. Maria.
Tänavaküsitlus Kiievis. Maria. Foto: Dmitri Kotjuh
Märksõnad
Tagasi üles