Seni testitud kõlarid (hinna/saundi skaalal)
1. Amphion Argon 3S
2. Definitive Technology Demand 11 (29. jaanuari lehes)
Testimisel kasutatud muusikapalad (aga mitte ainult)
Kuhu need kõlarid panna?
1.Ei väsi kordamast, et ükski riiulikõlar ei taha olla riiulis, vaid spetsiaalsetel kõlarijalgadel, see annab heli puhtusele, bassiesitusele ja stereopanoraamile palju juurde. Korralike kõlarijalgade hinnad kõiguvad sajast kuni tuhandete eurodeni, võimalusel tuleks valida sellised, mida saab (kuni 1/3 ulatuses, et raskuskese liiga kõrgele ei jääks) liiva või haavlitega täita.
Tweeter’id peaksid jääma enam-vähem kuulaja kõrva kõrgusele, enamiku kõlarite puhul sobib 60 cm kõrgune kõlarijalg.
2. Kõlarite ja kuulaja(te) vahel peaks moodustuma võrdkülgne või -haarne kolmnurk nii, et toataimi ja mööblitükke kuulajate ning kõlarite vahele ei jää. Kõlarid võib sissepoole keerata, nii et neist lähtuvad mõttelised sirged lõikuksid mõnikümmend cm kuulaja pea taga. Seda kuulamiskohta, kuus kõlarid ideaalset häält teevad, nimetaksin eesti keeles mõnupunktiks (ingl sweet spot).
3. Pole hea istuda seina ääres, teie pea taha peaks jääma vähemalt meeter vaba ruumi, muidu rikuvad seinalt peegeldunud helid stereopanoraami. Peegeldustest ja nendega toimetulekust kirjutan edaspidi.
4. Ükski kõlar peale spetsiaalselt seinale või selle sisse paigaldamiseks mõeldud mudeli ei taha olla seinte lähedal. Jälgige, et kõlari kaugus taga- ja külgseintest oleks minimaalselt 30–40 cm või enamgi. See väldib helipeegeldusi ja bassi kumisemist. Katsetage, millises positsioonis teie kõlarid teie toas kõige paremat häält teevad.
Kui elukondlikel või muudel põhjustel ei saa kõlareid kogu aeg soovitud positsioonis hoida, siis märkige ideaalne asukoht ära, et tõsisema nautimise ajal need oma kohtadele nihutada.
5. Mängige kõlarite asukohtadega ja tundke sellest mõnu! Vaid paar sentimeetrit siia-sinna võib saundis suuri muutusi põhjustada. Üldist nõu ei saagi rohkem anda, sest kõik kõlarid ja toad on erinevad. See ongi selle hobi võlu, kuidas väikeste asjadega oma süsteemist maksimum välja meelitada.