N, 8.12.2022

KESKKOND ⟩ Erki Savisaar: linnurahu on oluline

Erki Savisaar
, keskkonnaminister (Keskerakond)
Erki Savisaar: linnurahu on oluline
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Erki Savisaar
Erki Savisaar Foto: Tairo Lutter
  • Linnurahu puudutavad seadused ei ole muutunud
  • Suurem osa erametsaomanikest peab linnurahu vabatahtlikult
  • Katlamajade hakkepuidu varud on otsa lõppemas
  • Kiirplaan linnurahu osas avalikustatakse paari nädala pärast

Võrreldes eelmise aastaga ei ole linnurahu puudutav seadusandlik raamistik muutunud, küll on muutunud kogu maailma julgeoleku olukord. Esmaspäeval keskkonnaministeeriumis koos käinud linnurahuteemalisel ümarlaual tuli Ukrainas toimuv sõda ja sellest tõukuvad muutused globaalsel turul korduvalt jutuks.

Mitmed erametsaomanike seas tehtud uuringud kinnitavad, et suurem osa erametsaomanikest peab linnurahu vabatahtlikult. Keskkonnaministeerium on teinud erametsaomanike seas linnurahu vajalikkuse teavitustööd ja praegu on käimas samasugune kampaania ka erametsaliidul. See kõik näitab, et metsaomanikud tähtsustavad linnurahu üha rohkem.

Hea uudis on RMK teade riigimetsa linnurahu pikendamise kohta ja kinnitus, et RMK jõuab sel aastal üraskitõrjeks vajalike raietöödega ühele poole enne 15. aprilli. Keskkonnaamet teatas, et tänavuses järelevalves on fookus eelkõige võimalikult suure linnupopulatsiooniga metsatüüpidel, ehk siis vanadel metsadel ja laane-salumetsadel.

Venemaale kehtestatud sanktsioonid vähendavad puidutööstuses vajaliku toorme hulka turul ja tõstavad hinda.

Ümarlaual rääkisid Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühingu esindajad, kuidas lakke hüpanud elektrihinnad on kahandanud katlamajade hakkepuidu varud pea olematuks. Murelikuks teeb neid tulevikuvaade, kus üleüldine linnurahu tähendab nende jaoks üleminekut fossiilsetele kütustele – gaasile või põlevkiviõlile. Selline tagasiminek ei tee head ei inimeste rahakotile ega loodusele. Lisaks küttepuidu puudusele kimbutab puidu defitsiit ka puidu töötlemisega tegelevaid ettevõtteid, sest Venemaale kehtestatud sanktsioonid vähendavad neile vajaliku toorme hulka turul ja tõstavad hinda.

Keskkonnaministeerium pakub välja nii lühi- kui ka pikaajalise plaani linnurahule. Paari nädala pärast avalikustatavas lühiajalises plaanis peame lähtuma nii linnudirektiivi mõttest kui ka inimeste vajadustest. Pikemaajaline tegevuskava tugineb loodava töögrupi panusele, kes analüüsib linnustikku mõjutavaid tegureid.

Märksõnad
Tagasi üles