R, 7.10.2022

AK FOOKUS ⟩ Vladimir Sazonov: Vene maailm kui massihävitusrelv ehk Kui sõnad algatavad sõdu

Vladimir Sazonov
, Kaitseväe Akadeemia vanemteadur
Vladimir Sazonov: Vene maailm kui massihävitusrelv ehk Kui sõnad algatavad sõdu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
«Tehke lõpp Vene propagandale!» – sellise nõudmisega plakatid on viimase kahe nädala jooksul olnud väljas tuhandetel Ukrainat pooldavatel meeleavaldustel üle kogu maailma.
«Tehke lõpp Vene propagandale!» – sellise nõudmisega plakatid on viimase kahe nädala jooksul olnud väljas tuhandetel Ukrainat pooldavatel meeleavaldustel üle kogu maailma. Foto: Vuk Valcic/Zuma Press/Scanpix

Ajaloost teame, kuidas propaganda on põhjustanud ja õigustanud sõdu ning genotsiidi. Tänapäevases maailmas eelneb sõjale tavaliselt info- ja küberrünnakute laviin, seevastu sõjategevuse puhkedes ei kao ka inforünnakud, vaid muutuvad veelgi intensiivsemaks – eesmärk on soodustada sõjategevust, kuid propaganda on ise ka üks sõja erivorm, kirjutab infosõja uurija Vladimir Sazonov.

Propagandas leiavad kasutust erinevad mõjutustegevuse võtted. Eesmärgiks on luua kuvandeid (nt «meie vs. nemad», «meie vs. vaenlased»), töödelda sihtauditooriume – lõhestada ühiskonda, tekitada vihavaenu, külvata hirmu jne. Inimesi mõjutatakse massiivsete infovoogudega, mis sisaldavad desinformatsiooni, ja töödeldakse psühholoogiliselt, mängides emotsioonidel. Peavoolu- ja sotsiaalmeediat kasutatakse relvana selleks, et luua teatud kuvandeid.

Märksõnad
Tagasi üles