Sestap on rahandusministeeriumi eestvedamisel valminud kaasamise meelespea, mis on ennekõike mõeldud omavalitsuse ametnikele, kes detailplaneeringute menetluses teemaga kokku puutuvad.
Juhendi eesmärk on aidata kaasa, et kaasamine oleks sisuline ja vastaks tegelikele vajadustele. Menetluses on mitmeid osalisi, nagu huvirühmad, naabrid, võrguvaldajad ja planeeringu kooskõlastajad, kel kõigil peab olema ühtemoodi võimalus protsessis kaasa rääkida. Siis on vähem probleeme, väiksem ajakulu ning aktsepteeritavamad ruumilahendused.
Põhjalikum ja sisukam kaasamistegevus ning ettepanekute põhjendamine soodustab sujuvamat menetlusprotsessi ning tagab tasakaalustatuma, sh ka kogukonna vajadustele ja keskkonda sobivama ruumilahenduse. Tahe kaasata ning selle oskuslik korraldus tasub end ära, tuues kasu kõikidele asjaosalistele.
Miks, keda, millal ja kuidas? Kogu tegevus saab alguse eesmärgist.
Miks kaasatakse? Kindlasti ei tule kasuks, kui sihiks on miinimumnõuete formaalne täitmine, vaid kaasamiseks peab olema sisuline tahe. Kui küsid, tunne päriselt huvi, mida kaasatutel öelda on. Eesmärgist lähtuvalt valitakse osalised ja nende kaasamise viis, tegevused jm.
Kaasatavad on kõik, keda kavandatav tegevus mõjutada võiks: nii need, kes on huvitatud olemasoleva olukorra jätkumisest, kui ka need, kes soovivad hoopis selle muutmist. Ning kavandades tõstatuvad mitmed küsimused.
Kas kaasata ainult naabrid või ka kontaktvööndis olevad elanikud? Kes võiksid soovida kaasa rääkida lähtudes avalikust huvist – küla- või asumiselts, kohalik arhitekt, planeerija, muu valdkonna spetsialist, kogukonna eestkõneleja, muu aktivist? Kellelt oleks vaja infot saada?