R, 9.12.2022

FOTOD ⟩ ERRi juhi koha nimel astuvad võistlustulle Merit Kopli, Mart Luik ja Erik Roose

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
ERRi juhi koha nimel astuvad võistlustulle Merit Kopli, Mart Luik ja Erik Roose
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse esimehe konkursil sõelale jäänud Mart Luik (vasakult), Merit Kopli ja Erik Roose on kõik Postimehes töötanud.
Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse esimehe konkursil sõelale jäänud Mart Luik (vasakult), Merit Kopli ja Erik Roose on kõik Postimehes töötanud. Foto: Remo Tõnismäe kollaaž
  • Kõik kandidaadid on oma valdkonnas olnud edukad.
  • Uus juht valitakse salajase hääletusega.
  • Kandideerima ajendas võimalus, et senise juhi volitused oleks automaatselt pikenenud.

Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) üheksaliikmeline nõukogu otsustas teisipäeva õhtul, et juhi kohale kandideerijatest kohtutakse järgmises voorus Postimehe peatoimetaja ametit pidanud Merit Kopli, mitmes meediaväljaandes ja välismaises telejaamas juhtivatel kohtadel töötanud Mart Luige ning ERRi praeguse juhi Erik Roosega. 

«ERRi nõukogu otsustas pärast kahetunnist arutelu – tutvudes kandidaatide nägemusega, arutades parameetreid, mille alusel keegi kandideeris, nende taustu, võimalusi –, et kohtuda on vaja kolme kandideerijaga, kelleks on Merit Kopli, Mart Luik ja Erik Roose,» kinnitas ERRi nõukogu esimees Rein Veidemann (pildil).

Osa kandidaate jääb saladuseks

Tema sõnul langesid kaks inimest sõelalt välja juba varem, kuna ei olnud esitanud motivatsioonikirja. Lisaks ­kolmele sõelale jäänud kandidaadile kandideerisid juhatuse esimehe positsioonile Veidemanni sõnul veel kauane rahvusooper Estonia peadirektor Aivar Mäe, spordisaadete produtsendina tuntud Marko Kaljuveer ning filmilavastaja ja operaator Arko Okk. Teisi Veidemann ei nimetanud, kuna nad ei olevat avalikkusele niivõrd tuntud.

Nõukogu esimees lisas, et seitsmele kandideerinud inimesele ollakse tänulikud, sest kõik end üles seadnud kandidaadid on oma valdkonnas väärikad.

Küsimusele, kas sõelale jäänud kandidaate ootab ees pingeline võitlus, vastas Veidemann, et see alles selgub. «Selleks on 19. aprillil vestlused, siis jääb ERRi nõukogul aega veel nädal ja 26. aprilli istungil juhatuse esimees ka valitakse. Ja ta valitakse hääletusega. Hääletamine saab olema salajane, võimalusi on mitu.»

Veidemann nentis, et endal tal veel kõige võimekamat kandidaati valitud ei ole. «Ma ­vajan ise ka ärakuulamist ja lähemat tutvust. Kõigi kolme meediategelasega olen lävinud, rääkimata Roosest, kes on praegune juht. Teistega on ka olnud palju kokkupuuteid, Merit Kopliga olin ma kolleeg Postimehes, ta oli siis peatoimetaja, kui mina seal töötasin,» ütles ta, lisades, et kõik kolm on väga pädevad kandidaadid.

Korra varemgi ERRi juhiks pürginud Mart Luik ütles Postimehele, et värskete uudiste valguses on tunne võistluslik. «Eks ma olen selle ühe korra juba läbi teinud ja siis oli ka väga põnev lõpuni välja. Hääled liikusid väga napilt ühes ja teises suunas. Loodame, et saan seekord äkki parema tulemuse. Eks saame näha.»

Kandidaadid ootavad pinevat võistlust

Merit Kopli põhjendas ­üleeile Postimehele oma ­kandideerimist veendumusega, et tal oleks oma pikaajalisest juhikogemusest ­ERRile palju anda, et teha avalik-õiguslik ringhääling paremaks ja tugevamaks.

Tuleb põnev võitlus, mille tulemusel saab ERR loodetavasti parima juhi.

Merit Kopli, Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse esimehe kandidaat

Uudis järgmisesse vooru pääsemisest oli tema sõnul ­meeldiv. «Vastas on tugevad tegijad, kõik kolm finalisti on Postimehe taustaga. Tuleb põnev võitlus, mille tulemusel saab ERR loodetavasti parima juhi. Hea, et saan järgmisel nädalal ka võimaluse nõukogule silmast silma oma plaanidest rääkida,» ütles ta, lisades, et teistega võrreldes on tema ajakirjanikutaust märksa tugevam.

Kopli, kes on viimased kuus aastat töötanud Eesti kultuuri­atašeena Berliinis, märkis, et ta ei pea õigeks, kui ERRi juhi ameti­aega lihtsalt ­pikendatakse, mis lisas talle motivatsiooni ­lülituda konkurentsi. «Konkurents igal juhul rikastab,» ­sõnas ta.

Sama ajendas ­kandideerima ka Luike. «Esialgne plaan või vähemalt kuuldus, et lihtsalt ­pikendatakse praeguse juhi voli­tusi järgmiseks perioodiks, ei tundunud Eesti tingimustes kuidagi õige lähenemine. See on seda­võrd kaalukas ja tähtis koht, et siin peab olema ERRi sisuline valik ka.»

Luik sõnas, et tal on palju mõtteid, mida ERRis veel paremini teha võiks, kuid enne vestlust nõukoguga ta neid jagama ei soostunud. «Tahaks loota, et 26. aprillil läheb hästi. Sinna on veel natukene aega, aga tahaks loota, et läheb edukalt. Kindlasti pingutan selle nimel.»

ERRi praegune juht Roose vastas varem Postimehe küsimusele, kas eelmise nädala viimase kolme päevaga laekunud kaheksa konkureerivat avaldust teevad teda konkursi tule­muse suhtes varasemast murelikumaks, nii: «Kui konkurss, siis konkurss. Peab täie raha eest tööd tegema.»

Märksõnad
Tagasi üles