NBA palgafondist
Selleks, et artiklis kirjeldatud lepinguid ning kogu NBA loogikat paremini mõista, tuleb aru saada, et Põhja-Ameerika korvpalliliigas on meeskondadele ette antud kindel palgafond ehk salary cap.
See tähendab, et iga hooaja eel pannakse paika kindel palgalagi, kust niisama naljalt ükski meeskond üle ei lähe: tänavu on selleks piiriks 112,4 miljonit dollarit.
Selleks, et mängijatel niisama nahka üle kõrvade ei tõmmata, tuleb igal meeskonnal kulutada vähemalt 90 protsenti palgafondist.
Kui NFLis ja NHLis ehk Ameerika jalgpalli ja jäähoki profiliigades on palgalagi jäik ehk niisama naljalt sellest keegi läbi ei murra, siis NBAs eksisteerib juba rohkem erandeid, mis võimaldab meeskondadel ka rohkem kulutada.
Lisaks on tiimidel võimalik rohkem palgaraha letti lüüa, kuid sellel on oma selge hind (luxury tax). Kõige lihtsamalt öeldes: iga enammakstud dollari eest tuleb maksta 1,75–4,75-kordset hinda.
Näiteks: tahad minna kaks miljonit üle palgalae, maksa 1,5 miljonit dollarit juurde. See summa tuleb välja käia juba klubi omanikul ning raha läheb liigale, kes seejärel jagab selle palgapiiridesse mahtunud meeskondade vahel.
Kõige markantsem luxury tax'i näide pärineb hooajast 2005/2006, kui New York Knicksi omanikul James Dolanil tuli oma taskust tasuda 62,3 miljonit dollarit.
LeBron Jamesi ja Dwyane Wade'i järel Miamis neli aastat kolmandat viiulit mänginud – ja vastavalt sellele ka raha saanud – Chris Bosh sai oma palgapäeva 2014. aasta 30. juulil, mil lõi Heatiga käed neljaks aastaks. Too kontraht pidanuks talle sisse tooma 118 miljonit dollarit.