K, 22.03.2023

Politsei keelab kaheks nädalaks vaenuliku sümboolikaga avalikud koosolekud

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Politsei keelab kaheks nädalaks vaenuliku sümboolikaga avalikud koosolekud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 18
Venemaa lipp.
Venemaa lipp. Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
  • Politsei võib määrata rikkujale 400 eurot trahvi või aresti
  • Keelatud on: Nõukogude Liidu ja Vene Föderatsiooni lipud, Georgi lindid ja NSVL vormirõivad
  • Hukkunuid võib 9. mail mälestada kalmistule lilli ja küünlaid asetades

Seoses võimalike kogunemistega nii Pronksöö aastapäeval kui ka 9. mail keelab politsei 26. aprillist kuni 10. maini avalikud koosolekud, mis võivad õhutada vaenu ja kus kasutatakse agressori sümboolikat. Teises maailmasõjas langenute mälestamine ei ole keelatud, kuid seda ei tohi kasutada vägivalla ja vaenu õhutamiseks.

Politsei keelab 9. mai tähistamisega seotud avalikud koosolekud ja seal sõjasümboolika kasutamise, et vältida provokatsioone. Keelatud on näiteks Nõukogude Liidu ja Vene Föderatsiooni lipud, Georgi lindid ja NSVL vormirõivad. Esialgu kehtestatakse keeld Tallinnas ja Harjumaal, ka ei lubata selliseid koosolekuid Ida-Virumaal ning vajadusel laiendatakse keeldu üle Eesti.

PPA peadirektor Elmar Vaher sõnas, et teises maailmasõjas hukkunute mälestamine peab tänavu 9. mail ja edaspidi olema erinev sellest, mida oleme näinud eelnevatel aastatel.

«Eesti riik on suhtunud 9. mai üritustesse siiani tolerantselt, kuid Venemaa praegune tegevus Ukrainas välistab Eestis avalikud koosolekud, millega avaldatakse toetust agressorriigile ja kus eksponeeritakse sõjasümboolikat,» lausus Vaher.

«Politsei on sel päeval väljas suurendatud jõududega, laseme sümbolid eemaldada, reageerime rikkumistele ning vajadusel peame kinni rikkujad, kes õhutavad vaenu või käituvad ohtlikult,» ütles Vaher.

Keeld kehtib kuni 10. maini, kuid vajadusel seda pikendatakse, sest vaenuliku sümboolika eksponeerimine ei ole Eesti avalikus ruumis aktsepteeritav ka muul ajal.

«Politsei pöörab tähelepanu sellise sümboolika kasutamisele. Seni registreeritud juhtumite põhjal saame öelda, et neid kasutatakse provotseerimise eesmärgil. Praegu politseinikud vestlevad inimesega, kes sümbolit kannab ja paluvad selle eemaldada, kuid 9. mai lähenedes oleme valmis vaenuliku sümboolika kasutamisel resoluutsemalt reageerima ning alustame selle osas ka menetluse,» ütles PPA peadirektor.

Langenute mälestamine ei ole Eestis keelatud ja ka 9. mail võib hukkunuid mälestada kalmistul lille ja küünla asetades. 

Inimesele, kes vaenulikku sümboolikat kannab, selgitavad politseinikud selle tähendust ning tal lastakse see eemaldada. «Juhul, kui inimene ei nõustu sümbolit eemaldama, alustab politsei väärteomenetlust ning võtab sümboli hoiule. Avaliku korra rikkumise eest saab määrata rahatrahvi kuni 400 eurot või aresti,» selgitati politseist Postimehele. 

Märksõnad
Tagasi üles