T, 21.03.2023

Graafik ⟩ Koroona ajal kosmosesse tõusnud aktsiahinnad kukkusid maa peale tagasi

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Koroona ajal kosmosesse tõusnud aktsiahinnad kukkusid maa peale tagasi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tabloo New Yorgi börsil 27. aprillil, mis oli tehnoloogiaaktsiate jaoks üks viimaste aastate kehvemaid päevi. 
Tabloo New Yorgi börsil 27. aprillil, mis oli tehnoloogiaaktsiate jaoks üks viimaste aastate kehvemaid päevi. Foto: Michael Nagle/Imago/Scanpix

Aprill oli tehnoloogiaaktsiate jaoks eriti ränk kuu. Peamiselt tehnoloogiasektori aktsiate hinna liikumist peegeldavale Nasdaqi koondindeksile oli aprill kehvim kuu alates 2008. aasta oktoobrist. Mäletatavasti läks 2008. aasta septembri keskel pankrotti investeerimispank Lehman Brothers ning seejärel käis pool aastat suur aktsiate odavmüük.

Maailma kasvuaktsiate hinna liikumist jälgiv indeks MSCI Growth tegi vähemalt 20 aasta suurima kukkumise. Võrreldes novembri tipuga on indeks kaotanud 22 protsenti.

Viimaste aastate peaaegu lõputuna näinud aktsiarallil oli kasvuaktsiate tõus odavate nn väärtusaktsiate tõusust suurem. Eriti suure hoo said kasvuaktsiad eesotsas tehnoloogiaga pandeemia puhkedes. Toonase ralli põhjus oli globaalne karantiin, kaugtöö ja kojujäämine, mis soosis just infotehnoloogiat; aga ka keskpankade rahatrükk ning valitsuste toetused eraisikutele. Ameerika Ühendriikide valitsus tegeles sisuliselt oma kodanikele raha jagamisega – nn helikopteriraha.

Märksõnad
Tagasi üles