N, 30.06.2022

Andres Herkel ⟩ Xi kirstunaelad Covid ja Putin

Andres Herkel
, arvamustoimetaja
Xi kirstunaelad Covid ja Putin
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Hiina juht Xi on oma karmide koroonareeglitega hiinlaste hulgas rahulolematust kasvatanud. Pildil külastaja koroonapandeemia vastasele võitlusele pühendatud näitusel.
Hiina juht Xi on oma karmide koroonareeglitega hiinlaste hulgas rahulolematust kasvatanud. Pildil külastaja koroonapandeemia vastasele võitlusele pühendatud näitusel. Foto: Tingshu Wang

Kas hiinlaste usk, et nemad on kasvav jõud ja USA kahanev, peab endiselt paika? Suurel määral otsustatakse see küsimus Vene-Ukraina sõjas. Ja see peaks veenma, et katsetada sõda Taiwaniga oleks Pekingile hukatuslik, kirjutab arvamustoimetaja Andres Herkel.

Küsimus on eriti huvipakkuv, sest samasugune müüt – lääs käib alla, aga «meie» ehitame uut maailmakorda – on omane Moskvale. Kui palju mõjutab sel juhul Venemaa läbikukkumine Hiina arusaamu maailmas toimuvast?

Siin vastanduvad lääne vabadusel põhinev süsteem ning kõrgtehnoloogiline autoritarism. Hiina kasutab viimast eriti selgelt näiteks Ida-Türkistanis (Xinjiangis) uiguure totaalse jälgimisühiskonna abil keskvõimule lojaalseks treenides.

Märksõnad
Tagasi üles