K, 22.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti asjuri sõnul hakkab olukord Kabulis rahunema

Evelyn Kaldoja
Eesti asjuri sõnul hakkab olukord Kabulis rahunema
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kabuli elanik vaatab, kuidas politseinik mööduvat sõidukit peatada üritab. Olukord möödunud nädalal tuliste rahutuste toimumispaigaks olnud Afganistani pealinnas hakkab sealviibijate sõnul normaalsemaks muutuma.
Kabuli elanik vaatab, kuidas politseinik mööduvat sõidukit peatada üritab. Olukord möödunud nädalal tuliste rahutuste toimumispaigaks olnud Afganistani pealinnas hakkab sealviibijate sõnul normaalsemaks muutuma. Foto: Reuters/ScanPix

Eesti kompanii teenistuspiirkonnas Helmandis muutusi rahva meelsuses ja käitumises märgata pole.
 


Kuigi eile Ida-Afganistanis üheksa elu nõudnud pomm tähistas juba seitsmendat päeva koraanirahutusi, hakkab olukord Kabulis töötava diplomaadi sõnul rahunema ja välisministeerium siit läkitatud tsiviil­eksperte ära tuua ei plaani.

«Olukord pärast eelmisel nädalal toimunud ja kohati vägivaldseks muutunud meeleavaldusi hakkab vähemalt Kabulis tasapisi normaliseeruma,» kirjeldas Vahur Soosaar, Eesti asjur Kabulis. «Linnapilt on tavapäraselt autoderohke ja toimekas, ainult politseinikke on tänavatel rohkem märgata.»

«Rahvusvahelise kogukonna liikumisvabadus on veel häiritud ja mõningal määral rakendatakse kõrgendatud julgeolekumeetmeid,» jätkas Soosaar. «Viimane on osaliselt tingitud ka pühapäeval toimunud intsidendist Afganistani siseministeeriumis, mille tagajärjel hukkus kaks USA ohvitseri.»

Kohtumised ära ei jää

24. veebruaril käis Soosaar Helmandi provintsis, kus teenivad Eesti kaitseväelased. «Pärast Kabuli naasmist on mul peaaegu kõik kohtumised toimunud nn rohelises tsoonis, kus olukord on olnud rahulik,» märkis ta. Asjuri sõnul pole viimastel päevadel ükski tema kokkusaamine ära jäänud. Tema julgeolekut, nagu tavapäraseltki, tagab viiest sõjaväepolitseinikust koosnev lähikaitsemeeskond.

Afganistanis töötava rahvusvahelise diplomaatilise korpuse seas valitsevaid meeleolusid kirjeldas Soosaar sõnadega: «Üldjoontes on meeleolud töised nagu tavaliselt, rohkem räägitakse vaid julgeolekuteemadel ning lahatakse Bagramis (õhuväebaasis, kus põletatud koraanidest rahutused alguse said – toim) ja siseministeeriumis toimunu tagamaid.»

Kedagi ära ei tooda

Helmandi pealinnas Lashkar Gah’s töötava tervishoiueksperdi Siim Nemvaltsi sõnul on tema olukord tavapärane. «Arvestan julgeoleku tagamiseks vajalikke meetmeid ja piiranguid,» sõnas ta. «Praegune olukord ei ole millegi poolest eriline, sarnaseid julgeolekumeetmeid on varemgi tarvitusele võetud.»

Kaitseministeeriumi poolt on Kabuli läkitatud ka kaitsenõunik Mart Viires. Tema kohta teatas ministeeriumi pressiesindaja Peeter Kuimet: «Meie kaitsenõunik lähtub NAT­O Afganistani väljaõppemissiooni NTM-A suunistest, mille kohaselt on praegu peatatud nõunike tegevus Afganistani ministeeriumides kohapeal. Kuni edasiste korraldusteni jätkab meie nõunik vajadusel Afganistani kolleegidega suhtlemist telefoni teel. Intervjuud Viiresega nendel teemadel ei pea me praegu otstarbekaks.»

Lisaks viibib Afganistanis ELi ja NATO missioonidel veel kaheksa Eesti tsiviileksperti. Kõigi tööpaigaks on Kabul ja välisministeeriumi pressiesindaja Mariann Sudakovi sõnul kellegi äratoomist ei plaanita.

Eesti kompanii vähendas Helmandi provintsis patrulle

Märksõnad
Tagasi üles