P, 28.05.2023

Euroopa Keskpank valmistub ajalooliseks intressi tõstmiseks

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Facebook Twitter
Comments 9
Ehkki Euroopa Keskpanag president Christine Lagarde kuulub lõdvema rahapoliitika pooldajate leeri, on temagi sunnitud möönma, et intressimäärade tõstmisest pole pääsu.
Ehkki Euroopa Keskpanag president Christine Lagarde kuulub lõdvema rahapoliitika pooldajate leeri, on temagi sunnitud möönma, et intressimäärade tõstmisest pole pääsu. Foto: Olivier Hoslet

Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu teeb ilmselt täna ajaloolise otsuse ning kuulutab olematute intressimäärade aja lõppenuks.

Tõsi, üldise arvamuse järgi ei tõsteta baasintresse mitte täna, vaid antakse mõista või isegi kuulutatakse välja, et seda tehakse juulis.

Praegu on keskpanga baasintress (refinantseerimisoperatsioonide intress) 0 ning pankadele pakutav hoiuseintress –0,5 protsenti. Viimati tõstis EKP baasintressi 2011. aastal ning hoiusteintress on pankadele negatiivne alates 2014. aastast.

Turud on oodatavale otsusele juba reageerinud. Esmaspäeval kerkis meie eluaseme- ja muude pikaajaliste laenude baasintressiks kujunenud kuue kuu euribor taas plussi, 0,009 protsendini, teisipäeval oli see tõusnud juba 0,029 protsendini. Viimati oli intress plussis 2015. aasta novembris.

See tähendab, et laenamine läheb kallimaks ning eluasemelaenude võtjad peavad hakkama lisaks marginaalile, mis Eesti Panga andmetel oli aprillis välja antud laenudel kaks protsenti, maksma ka baasintressi (euribor).

Facebook Twitter
Comments 9

Märksõnad

Tagasi üles