P, 5.02.2023

Keskealised mehed jauravad kokaiinilaksu all ja norivad naeru

Meelis Oidsalu
, Fookuse Võimu ja julgeoleku toimetaja
Keskealised mehed jauravad kokaiinilaksu all ja norivad naeru
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
«Audients». Kui Henrik Kalmetile balletiseelik selga ajada, siis ju peaks nalja saama? Teises rollis Priit Võigemast.
«Audients». Kui Henrik Kalmetile balletiseelik selga ajada, siis ju peaks nalja saama? Teises rollis Priit Võigemast. Foto: Siim Vahur

Kosovo näitekirjanikku Jeton Nezirajd on Saksa meedias nimetatud Balkani Kafkaks, tegemist on sarnaselt Franz Kafkaga süsteemikriitilise absurdistiga.

Neziraj on intervjuus väljaandele The Guardian rääkinud nt Kosovo pealinna Pristina korruptiivsest kinnisvaraärist, mille vastu sõna võtnud arhitekt päriselus üsna kiiresti tapeti. Pärast seda ei julgenud keegi seda teemat enam avalikult käsitleda ja Neziraj ei näinud muud võimalust, kui tuua see rahvusteatris lavale pealkirja «Viis aastaaega: Rahvavaenlane» all. Pealkirjas on üsna selge viide Henrik Ibseni «Rahvavaenlasele». Neziraj viitab ja toetub julgelt tuntud näitekirjanikele ning suhtub oma autoripositsiooni rõõmsa suvalisusega.

«Audientsi» originaalpealkiri on «Vá​clav Haveli «Audients»», seega kosovarist autor vormivõttena isegi rõhutab asjaolu, et on näidendi keskset olukorda Tšehhi kirjandusklassikult laenanud. Vá​clav Haveli 1975. aasta «Audients» oli tema enda elust maha kirjutatud. Dissidendina oli ta sunnitud töötama õllevabrikus ja ühel hetkel selgus, et üks tema kolleege seal vabrikus oli värvatud kirjaniku järel nuhkima. Havel sai haisu ninna ja nii sündis päriseluline dialoog kahe õllevabriku töötaja vahel, teemaks mõistagi mitte õlu.

Märksõnad
Tagasi üles