R, 31.03.2023

ERM võttis skandaalse Jaak Joala skulptuuri hoiule

Raimu Hanson
, ajakirjanik
ERM võttis skandaalse Jaak Joala skulptuuri hoiule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Skulptuuri üleandmisel ja vastuvõtmisel osalesid Viljandi linnavalitsuse haldusameti juhataja Andres Mägi (paremal) ja ERMi direktor Kertu Saks.  FOTOd: Sille Annuk
Skulptuuri üleandmisel ja vastuvõtmisel osalesid Viljandi linnavalitsuse haldusameti juhataja Andres Mägi (paremal) ja ERMi direktor Kertu Saks. FOTOd: Sille Annuk Foto: Sille Annuk

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) saabus eile keskpäeval pikk veok Viljandist, kastis Jaak Joala skulptuur, mis oli tükkideks võetud, ja juppideks oli ka kuju ümbritsenud kast. Skulptor Mati Karmini modelleeritud ja Viljandi Linnavalitsusele kuuluvat teost oli tulnud saatma ning üleandmisaktile ERMi direktori Kertu Saksa allkirja saama Viljandi Linnavalitsuse haldusameti juhataja Andres Mägi.

Veokil sõitis Viljandist Tartusse poolteist tonni. See oli haldusameti juhataja sõnul pärast mahavõtmist lahtivõetuna hoiul Viljandi linnale kuuluvas laos, endises SEB panga hoones.

Mida teeb ja võib teha ERM skandaalse kuulsuse saanud skulptuuriga? «Esialgu ei tee me temaga midagi,» ütles direktor Kertu Saks. «ERMi kogusse võtsime selle vastuolulisi hinnanguid tekitanud kunstiteose eelkõige loo pärast, mis on saatnud seda kuju: tellimine ja püstitamine, kastiga ümbritsemine ja lõpuks ka mahavõtmine. See lugu on kultuurilooliselt oluline.»

Märksõnad
Tagasi üles