Mida tähendab euro nõrgenemine?
Majandusele toob valuuta nõrgenemine kaasa välisinvesteeringute vähenemise, aga samas eksportivate ettevõtete konkurentsivõime kasvamise. Mida nõrgem on valuuta, seda lihtsam on ettevõtetel müüa kaupa välisturgudel.
Eesti, aga ka teiste euroala riikide ettevõtted müüvad oma kaupu ja teenuseid suuremalt jaolt euro-
ala riikidesse. Erandiks on siin Euroopa suurim majandus Saksamaa, aga ka Soome ja veel mõned riigid, kes euro nõrgenemist pigem tervitavad.
Euroopa riikide, eriti Saksamaa ettevõtete rahvusvahelisele konkurentsivõimele on tublisti kaasa aidanud suhteliselt odav energia, eriti Venemaa maagaas. Euro nõrgenemine on neile küll veidi abiks, aga ei Saksamaa ega kogu ülejäänud Euroopa probleeme see mitte kuidagi ei lahenda.
Kursside muutumine jõuab igaühe rahakotini
Eesti investorid on küllaltki Eesti-kesksed. Mingil määral on kohalikud väikeinvestorid soetanud küll Apple’i, Tesla ja veel mõne ettevõtte aktsiaid, aga lõviosa kohalike väikeinvestorite portfellid koosnevad Eesti, vähemal määral teiste Balti riikide aktsiatest.
Aktsiaturud langevad kogu maailmas, aga dollari tugevnemine leevendab mõnevõrra USA börsidel kaubeldavate aktsiate hinnalangusest tingitud kaotusi.
Tavainimestele tähendab see USAst tulevate või dollaris kaubeldavate importkaupade kallinemist. Kõige tuntavam on Ühendriikide valuuta tugevnemine meie tanklakettides, kus kütus on tugeva dollari tõttu märgatavalt kallim.
Eile pärastlõunal maksis Brenti toornafta 101 dollarit barrel, mis Euroopa ühisrahas teeks barreli hinnaks 99 eurot. Kui euro-dollari kurss oleks aastavahetuse tasemel, oleks praegune naftabarreli hind kümnendiku võrra odavam. Tanklates oleks sellisel juhul bensiiniliiter maksnud vaata et kümmekond senti vähem.
Aga see on lihtsalt oleks. Tegelikult võib üsna suure tõenäosusega tegelikkuseks saada stsenaarium, mille järgi praegune trend jätkub: bensiiniliiter kallineb nii nafta hinna tõusu kui ka dollari tugevnemise tõttu.