E, 11.12.2023

Aianäitus vihjab, kuidas loodus linna tuua

Liisi Kont
, Räpina Aianduskooli puuviljanduse õpetaja
Copy
Linnaski võib roheluses elada.

 
Linnaski võib roheluses elada.  Foto: Liisi Kont

Prognoosi kohaselt elab 2050. aastaks 68% rahvastikust linnades, hõivates sealjuures vaid väga väikese osa kogu maakera pindalast. Kuidas muuta linnad rohelisemaks, energiasäästlikumaks ja bioloogiliselt mitmekesisemaks – sellele küsimusele aitab lahendusi pakkuda rahvusvaheline aiandusnäitus Floriade 2022, mis toimub iga kümne aasta järel Hollandis.

Floriade Expo 2022 seekordne teema on „Kasvatades rohelisi linnu”, kus keskendutakse võimalustele, kuidas muuta elukeskkonda rohelisemaks, kasvatada (toidu)taimi linnas ning tunda end samal ajal loodusega harmoonilises kontaktis. Jätkusuutlikkus on sõna, mida kasutame oma kõnepruugis järjest enam ja mitte ainult aiandusest rääkides. Inimestele on tähtis, et meie planeet suudaks pöörlemist jätkata ka tulevikus.

Haljastatud seinad

Sellest tulenevalt on isemajandamine ning innovaatilisus, looduslähedus ja taaskasutus vaid mõned märksõnad, mis Floriade näituse tarbeks ehitatud näidisaedu iseloomustavad. Enam kui 400 tootjat, ettevõtjat, kasvatajat ja arendajat on välja töötanud ja üles ehitanud oma nägemuse rohelisest tulevikulinnast. Tipptasemel kasvuhooned, päikesepaneelidega kaetud majakatused, vertikaalhaljastatud hooneseinad, pilkupüüdva kirevad suve- ja püsi­lilled ning leidlikult haljastatud konteinerid – vaatamist, katsumist ja uudistamist leidub igale maitsele. Tegevusi on nii lastele kui täiskasvanutele, programmid ja näitused vahelduvad, pakkudes lisaks püsinäitusele meeliköitvaid hetki kogu kuue kuu vältel, mil ta avatud on. Floriade tegijad soovivad inimesi inspireerida ning panna kõiki rohelisemalt ja tervislikumalt elama.

Näitus on avatud 9. oktoobrini.
Näitus on avatud 9. oktoobrini. Foto: Liisi Kont

Eriliselt jäid meelde näidispeenrad, mis sobivad koolidesse või isegi lasteaedadesse. Iga sektori juures oli lapse nimesilt ja sellel maa-alal kasvasid just tema enda valitud taimed. Palju oli kombineeritud ilu- ja toidutaimi samale istutusalale, mis muutsid need eriilmeliseks ja samas praktiliseks. Kohata võis juba tuttavaid lahendusi, näiteks kuhikpeenrad, mille rajamisel paigutatakse maapinnale poollagunenud puupakke, mis kastetakse märjaks, seejärel hakatakse peenart kõrgemaks ehitama, lisades aiajäätmeid, sh oksi ja komposti – sellise peenra eluiga on umbes kuus aastat ning kastmist see peaaegu ei vajagi.

Samuti oli peenrakastides ­salatitaimede vahel kasutatud multšimaterjalina lambavilla, okstest oli punutud nii peenraservi kui ka võlvkäike, millel kasvavad ronitaimed selle lõpuks enda alla matavad. Kohata võis fantaasiarikkaid putukahotelle ja muidugi ei unustatud juhtida tähelepanu mesilaste tähtsusele meid ümbritsevas keskkonnas.

Nutikaid lahendusi jagub igale sammule.
Nutikaid lahendusi jagub igale sammule. Foto: Liisi Kont

Näitus annab võimaluse külastada ühe päevaga peaaegu kogu maailma! Hiina, Saksamaa, Itaalia, Araabia Ühend­emiraadid, Türgi ja Šveits on ainult mõned näited riikidest, kes on paviljoni avanud ja tutvustavad oma nägemust linnast, kus tehnoloogia ja jätkusuutlik looduslähedane ellusuhtumine saavad käsikäes eksisteerida. Kasutatud on riigile omaseid taimi, mis kombineeritud selle riigi arhitektuuri ja kultuuriga.

Isegi kui üksühele ei ole võimalik nähtut oma aeda kopeerida, saab inspireeruda värvikombinatsioonidest ja nutikatest lahedustest. Näiteks saab seisma jäänud klaaspurkidest laduda seina. Iga purgi sisse pista erinevad taimed või nende viljad, mis purgis oleva vedeliku värviliseks muudavad. Kui nüüd päike seinale peale paistab, tekib aeda lummav värvidemäng.

Robot rassib kasvuhoones

Holland on maailmale tuntud mitmekülgse aiandusmaana, kus pannakse suurt rõhku katmikalade tehnoloogiate arendamisele. Seetõttu ei puudu näituselt tipptasemel kasvuhoone, kus on võimalik tutvuda robotiga, mis eemaldab tomatitaimedelt lehti, seda ööpäev läbi, ilma pausideta.

Palju oli kombineeritud ilu- ja toidutaimi samale istutusalale.
Palju oli kombineeritud ilu- ja toidutaimi samale istutusalale. Foto: Liisi Kont

Floriade park pakub tegevust terveks päevaks. Kellel kõndimisest jaks otsas, saab kogu alast ülevaate köisraudteel sõites, mis võimaldab liikuda täpselt diagonaalis üle pargi. Sealjuures on sõit juba piletihinna sees. Alal liigub ringi ka rong, mis jalavaeva vähendab. Ka näitusele kohaleminek on elamust pakkuv, sest lisaks bussidele saab sinna sõita paadiga, mis väljub Almere rannast. Paadisõit võtab umbes kümme minutit.

  • 9. oktoobrini avatud näitus toimub Almere linnas, mis asub Amsterdamist umbes 40 km kaugusel.
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles