P, 26.03.2023

Järelmaksuga maamaja ostmine eeldab suurt sissemakset

Tiiu Leis
, Maa Elu kaasautor
Järelmaksuga maamaja ostmine eeldab suurt sissemakset
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maamajade hinnad pigem tõusevad, küll mitte nii palju kui korteritel Tallinnas, kuid siiski. 
Maamajade hinnad pigem tõusevad, küll mitte nii palju kui korteritel Tallinnas, kuid siiski. Foto: Ants Liigus

Maamaja soetamisel tuleb üles leida ka tema varjatud puudused, sest nendega kaasneb vastutus. Pärijad ei tea tihti päranduseks saadud vana maja puudustest midagi ega taha nende eest ka vastutada. „Sageli saadakse sellest aru alles lepingu sõlmimise ajal,” mainis Arco Vara finants­haridusega maakler Terje Võrk.

Kõik vanemad majad vajavad remonti ja isegi sellised, kus alles äsja on sees elatud, nooremale põlvkonnale ülevõtmiseks ei sobi. „Soovitakse avada seinad palgini, paigutada põrandakütet jne, et teha maamajast päris kodu, mitte suvila. Seetõttu on remondi­vajadus suurem, kui see oleks olnud varem,” rääkis Võrk.

Turul on siiski jätkuvalt maju, kus on suur töö ära tehtud, remonditud ja sisekujundatud, kuid siis on isu otsa saanud ja soovitakse midagi muud. See vara on muidugi kallim, kuna vastab enamiku ostjate ettekujutusele maamajast.

Praegu otsitakse Võrgu sõnul üha enam suuri ja privaatseid kinnistuid, kuid pakkumises on rohkem maksimaalselt kahe hektari suuruse tükiga majaümbruse maad, kust mets ja põllumaa on juba varem eraldi maha müüdud.

Kehvas kohas ja kehvas seisukorras maamajal aga, kus puudub elekter, vesi ja kanalisatsioon, piirab ostu laenu ja järelmaksu võimaluse puudumine, kuna ostetav vara pole vaadeldav koduna.

Netikasiinos mängimine ei aita

Märksõnad
Tagasi üles