N, 2.02.2023

Ranitsatoetus sõltub omavalitsuse võimalustest

Egeli Raudmäe
, Suvereporter
Ranitsatoetus sõltub omavalitsuse võimalustest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ranitsatoetus aitab värske koolilapse perel kulutusi katta.
Ranitsatoetus aitab värske koolilapse perel kulutusi katta. Foto: Marianne Loorents

Kõik on uus septembrikuus! Siiski maksavad kõik uued asjad ka raha ning kooli alguseks tuleb teha palju kulutusi. Tartu- ja Jõgevamaa omavalitsused maksavad peredele ranitsatoetusi, et koormat veidigi vähendada.

Toetuse suurus on aga Tartu- ja Jõgevamaa omavalitsustes erinev. Kõige rohkem maksab Jõgeva vald – 260 eurot – ning kõige vähem Tartu linn ja Nõo vald – mõlemad 50 eurot.

Ei võistle omavahel

Üldjuhul on ranitsatoetus ühekordne summa, mis makstakse avalduse alusel esimesse klassi astuva lapse vanematele. Erand on Tartu linn, kus koolitoetust saab taotleda ka teises ja kolmandas klassis.

Jõgeva vallavanema Angela Saksingu sõnul on 2018. aastast ranitsatoetus olnud sama suur ühel lihtsalt põhjusel. «Me hoolime oma valla lastest,» ütles ta. Jõgeva valla naaber Põltsamaa vald maksab kooli alguse toetust 100 eurot ja Mustvee vald 150 eurot. «Toetuse suuruse määramisel ei võrrelnud me end naabriga, vaid hindasime oma eelarve võimekust,» selgitas Saksing.

Kõige rohkem maksab Jõgeva vald – 260 eurot – ning kõige vähem Tartu linn ja Nõo vald – mõlemad 50 eurot.

Peipsiääre valla abivallavanema Peeter Kiuru sõnul ei ole ranitsatoetuse maksmine omavalitsustele võistlemise koht. «See ei ole küll koht, kus püüda olla naabrist parem, vaid tuleb tegutseda vastavalt oma võimekusele ja vajadustele,» sõnas ta.

Luunja vallas on makstav toetus 170 eurot ja seda saavad taotleda pered, kus lapse ja mõlema vanema, üksikvanema või eestkostja elukoht avalduse esitamise ajaks on olnud rahvastikuregistri andmetel vähemalt kolm kuud Luunja vallas.

Kambja, Tartu ja Elva vald maksab ranitsatoetust sada eurot ning tingimus on see, et lapse ja vähemalt ühe vanema elukoht on registreeritud vastavasse omavalitsusse. Kastre vallas on tingimused samad, aga toetuse summa 150 eurot.

Iga laps teeb rõõmu

Enamikus valdades on toetuse saamise eeldus, et kool, kus laps kooliteed alustab, peab asuma koduvallas. Erandiks on Mustvee vald, kus toetust saavad kõikide laste pered, kelle laps alustab kooliteed nendes valdades.

Peeter Kiuru sõnul pole ranitsatoetus vallale koormaks.«Meil ei ole järjekorda ukse taga ja iga õpilase üle, kes meie koolides õppida soovib, tunneme rõõmu,» selgitas Kiuru erisust. «Ranitsatoetus pole miski, millega soovime õpilasi eristada.» Peipsiääre vallas on toetus 70 eurot ja uus koolilaps saab ka omanimelise sussikoti.

Taotlusi saab esitada kõikides omavalitsustes nii digitaalselt kui paberil. Juba võetakse taotlusi vastu Luunja, Kambja, Peipsiääre, Jõgeva ja Tartu vallas. Kastre vallas saab avalduse esitada 20. augustist ja Tartu linnas alates 1. septembrist.

Tartu- ja Jõgevamaa omavalitsuste ranitsatoetused, eurodes

  • Tartu linn: 50
  • Nõo vald: 50
  • Peipsiääre vald: 70
  • Tartu vald: 100
  • Kambja vald: 100
  • Kastre vald: 150
  • Luunja vald: 170
  • Põltsamaa vald: 100
  • Mustvee vald: 150
  • Jõgeva vald: 260
A llikad: omavalitsuste kodulehed
Märksõnad
Tagasi üles