L, 4.02.2023

ÜLEVAADE ⟩ Euroopa seisukohad lähevad Vene kodanike viisakeelu küsimuses lahku

Anna Sarapuu
, suvepraktikant
Euroopa seisukohad lähevad Vene kodanike viisakeelu küsimuses lahku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Venemaa turistid Baltijaamas.
Venemaa turistid Baltijaamas. Foto: Sander Ilvest
  • Scholz: üldist viisakeeldu venelastele on raske ette kujutada.
  • Turistiviisad on paljudele Venemaalt lahkuda üritavatele inimestele olulised.
  • Venemaalt lahkujad peavad aktiivselt sõja vastu olema.

The Guardiani andmetel on riigid, sealhulgas Eesti, Ukraina, Läti, Soome ja Tšehhi, kutsunud Euroopa liitu piirama või blokeerima lühiajalisi Schengeni viisasid venelastele.

9. augustil teatas peaminister Kaja Kallas (Reformierakond) Twitteri vahendusel, et Venemaa kodanikele turismiviisade väljastamine tuleks peatada. «Euroopa külastamine on privileeg, mitte inimõigus. Lennuliiklus Venemaalt on peatatud. Seega kuniks Schengeni riigid väljastavad viisasid, kannavad koormat Venemaa naabrid (Soome, Eesti, Läti). On aeg Vene turism peatada,» kirjutas peaminister.

Saksamaa kantsler Olaf Scholz lükkas üleskutse tagasi öeldes, et üldist viisakeeldu venelastele on raske ette kujutada. Euroopa liidu välisministrid peaksid seda meedet arutama sel kuul toimuval mitteametlikul kohtumisel, kuigi selleks vaja on 27 liikme üldist heakskiitu, vahendab The Guardian.

Zelenskõi soovib Schengeni viisade väljastamisel piiranguid

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kordas sel nädalavahetusel veebipöördumises üleskutset piirata venelastele Schengeni viisade andmist, öeldes, et peaks olema garantii, et Vene mõrvarid ja riikliku terrori kaasosalised ei kasuta Schengeni viisasid.

Ta kutsus aga üles toetama venelasi, kes tõesti vajavad abi. «On olemas tuntud õiguslikud mehhanismid pagulasseisundi, varjupaigataotluste ja muude abi saamise viiside kaudu,» sõnas Zelenskõi.

Vene aktivistide sõnul piiraks viisakeeld inimeste võimalusi ohutusse kohta jõudmiseks

Vene aktivistide sõnul on turistiviisad paljudele Venemaalt lahkuda üritavatele inimestele oluline vahend, eriti kui nad põgenevad üle maismaapiiri, sest riigist välja lendamine on liiga kulukas või ohtlik.

Hetkel Euroopas viibiva, uudisteveebisaidis Riddle Russia töötava Anton Barbašini sõnul piirab viisakeeld režiimi kriitikute võimalusi vajaduse korral ohutusse kohta jõuda. «See on turvamehhanism tuhandetele venelastele, kes võivad praegu või tulevikus kannatada repressioonide all,» lisas ta.

Venemaa veebikirjastaja Ilja Krasilštšik, kes viibib praegu samuti Euroopas, ütles: «Ma ei näe midagi head selles, et venelastele keelataks Euroopa külastamine, sest nad peavad nägema vaba maailma.»

Telegramis Venemaalt lahkujatele nõu andev Ira Lobanovskaja usub, et kui inimesed Venemaalt lahkuvad, peavad nad olema aktiivselt sõja vastu. «Sa ei saa enam poliitikast väljas olla: see on praeguses kliimas barbaarne. Rõhutame seda, kui aitame inimestel ümber asuda… Ma saan aru, et lääs ei taha, et venelased Euroopa tänavatel pidutseksid,» kommenteeris ta, kuid lisas, et venelaste Venemaal hoidmine oleks kahjulik.

Lobanovskaja sõnul tahavad umbes pooled üle 40 000 inimesest, kellele tema organisatsioon on nõu andnud, sõna võtta või osaleda valitsusvastastel marssidel. «Nad peavad välismaal ühinema, looma sõjavastaseid liite ja sõna võtma. Sellist tuumariiki nagu Venemaa ei saa praegu lihtsalt seestpoolt kukutada. See on ebareaalne,» selgitas ta.

2016. aastast Ukrainas paguluses elanud endine duumasaadik Ilja Ponomarjov pooldab aga keeldu. Tema sõnul peaksid venelased, kes on selleks suutelised, jääma Venemaale režiimi vastu võitlema. «Riigist lahkumine peaks olema viimane abinõu,» lisas Ponomarjov.

Ponomarjov nõustub Kaja Kallasega​​, et Euroopas olemine ei ole inimõigus, see on privileeg. «Kui soovite seda privileegi, tehke esmalt midagi Venemaal, teenige see eesõigus, tehke mõni julge samm ja lahkuge siis. Ja me ei tohiks piirata seda tüüpi inimeste lahkumist,» lausus ta.

Teised mitteametlikud ettepanekud, mille eesmärk on piirata Venemaa turismi sõja ajal, hõlmavad nõudmist, et venelased kirjutaksid Euroopasse sisenedes alla sissetungi hukkamõistvale avaldusele. USA endine suursaadik Venemaal Michael McFaul soovitab, et Venemaa külastajad peaksid maksma Ukraina ülesehitamiseks umbes 100 euro suurust maksu, vahendab The Guardian.

Üliõpilastele ja lähisugulaste küljastajatele tehakse erand

18. augustil jõustub Eestis sanktsioon, millega piiratakse Venemaa Föderatsiooni kodanikele viisade väljastamine ja samuti Eesti väljastatud Schengeni viisaga välispiirilt riiki sisenemine, kirjutas Postimees. Erandina pikendatakse üheks aastaks elamisluba neile üliõpilastele, kel on käsil Eesti kõrgkoolis õpingute lõpetamine.

Eestisse tohivad endiselt siseneda Venemaa Föderatsiooni kodanikud, kellel on Eestis pikaajaline elamisluba, kes tulevad Eestisse lähisugulaste külastamiseks. Ühtlasi ka Eestis töötavad Vene diplomaadid ja nende pereliikmed, rahvusvahelise kauba- ja reisijateveoga seotud töötajad, Euroopa Liidu õiguse alusel liikuda saavad kodanikud ning inimesed, kes sisenevad Eestisse humaansetel kaalutlustel.

Märksõnad
Tagasi üles