R, 9.12.2022

Pakistani valitsus üritab ekspeaministrit terrorismisüüdistusega vaigistada

Rachel Kaare Juudas
Pakistani valitsus üritab ekspeaministrit terrorismisüüdistusega vaigistada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pakistani endine peaminister Imran Khan.
Pakistani endine peaminister Imran Khan. Foto: Arif Ali/AFP/Scanpix
  • Imran Khan on pärast kevadist umbusaldushääletust säilitanud valijate toetuse.
  • Riigipolitsei sõnul õhutavad poliitiku kõned terrorismi.
  • Khani partei lubab võimupartei rahutustega kukutada.

Pakistani politsei esitas endisele peaministrile Imran Khanile nädalavahetusel peetud kõne eest terrorismisüüdistuse. Vastuseks kogunesid sajad Khani toetajad tema elukoha ümber, et vahistamist takistada.

Valijate seas populaarne Khan süüdistas kõnes pealinna Islamabadi, politseiülemat ja kohtunikku tema juhitavasse Tehreek-e-Insafi (PTI) parteisse kuuluva Shahbaz Gilli kinnipidamises ja väidetavas väärkohtlemises. Gill kurtis hapnikupuudust ja vahi all tehtud arstlik kontroll kinnitas astma sümptomeid, vahendas The Washington Post. Aruande järgi ei leitud tõendeid piinamisest.

Politsei väidab, et Khan terroriseerib oma kõnedes riigiametnikke ning Pakistani teabeminister Marriyum Aurangzeb süüdistab endist peaministrit rahva vägivallale, seadusrikkumistele ja mässule õhutamises, vahendas NPR. «Khan peab kohtunike ja politseiametnike ähvardamise eest kohtu ette astuma, sest sellised jultunud vägivallaaktid põhjustavad ühiskonnas ekstremismi,» säutsus siseminister Rana Sanaullah eile varahommikul Twitteris.

Pakistani elektroonilise meedia reguleerimise ameti (PEMRA) avalduses seisab, et Khani kõned kahjustavad korra säilitamist ning tõenäoliselt häirivad avalikku rahu ja vaikust, ning andis korralduse, et eetrisse lubatakse ainult tema varem salvestatud kõned koos tõhusa viivitusmehhanismiga, et tagada toimetuslik kontroll, vahendas Al Jazeera. «See, kuidas Imran Khan oma kõnet pidas, tekitas politseis, kohtusüsteemis ja lihtrahvas hirmu ja terrorit ning see kahjustas riigi rahu,» seisab PEMRA raportis.

«Valitsuse ähvardus tugevdab Imran Khani iga minutiga ning tema narratiiv näib müügiks minevat nagu soe sai,» selgitas CNNile Karachis asuv poliitanalüütik Huma Baqai.

«Khani vahistamine oleks meile punane joon. Kui see piir ületatakse, tooks see kaasa midagi väga halba nii inimestele kui ka riigile,» vahendas CNN PTI asejuhi Murad Saeedi kõnet. «Me tahame jääda põhiseaduse piiridesse, kuid inimesed on ärritunud ja väga vihased,» ütles Saeed ning hoiatas, et rahvarahutused võivad ametis oleva valitsuse hävitada. «Iga Pakistani laps ja täiskasvanu vastab Khani üleskutsele ja peaminister Shahbaz Sharif vastutab järgnevate tagajärgede eest,» vahendas Reuters endise välisministri Shah Mahmood Qureshi sõnu. «Sõnavabadus on Pakistanis täielikult lõppenud,» säutsus Khani partei esindaja Twitteris.

Pakistani endisest kriketimängijast rahvuskangelane Khan suutis pärast aastatepikkust võitlust välja tõrjuda kaks konkureerivat väljakujunenud poliitilist dünastiat, kes Pakistanis aastakümneid domineerisid. Imran Khan on väitnud, et aasta alguses toimunud umbusaldushääletus oli USA valitsuse ja Pakistani sõjaväe koostöö tema võimult kukutamiseks, vahendas BBC. USA on süüdistused tagasi lükanud.

Khan pole viimaseid süüdistusi avalikult kommenteerinud. Islamabadi kohus määras Khanile järgmiseks kolmeks päevaks kaitsekautsjoni, mis takistab politseil teda arreteerimast.

Märksõnad
Tagasi üles