N, 2.02.2023

Dr Kõrv kuulab ⟩ Täiusliku heli otsingul: geeniuse geenid löövad välja

Hendrik Alla
, kultuuritoimetuse juht
Täiusliku heli otsingul: geeniuse geenid löövad välja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kõlarid KLH Model Three näevad erakordselt sümpaatsed välja, eriti nende jaoks, kes ei armasta oma kodus kõrgtehnoloogilist disaini või kiiskavat klaverilakki.
Kõlarid KLH Model Three näevad erakordselt sümpaatsed välja, eriti nende jaoks, kes ei armasta oma kodus kõrgtehnoloogilist disaini või kiiskavat klaverilakki. Foto: Eero Vabamägi
  • Arvustajate lemmiku väike vennake.
  • Nutikas ja vajalik kõrgsageduste reguleerimise võimalus.
  • Kõlarijalad juba tehasest kaasas ja hinna sees.

Artiklisarjas «Dr Kõrv» otsime mõõdukas hinnaklassis, korterisse ja elutuppa sobivaid kõlareid, et saaksime kõigi kunstide kuningal Muusikal oma ellu taevalikke elamusi tuua.

Bach oli ikka igavene geenius ja kõige esimene jatsumees kah, nagu nad räägivad. Sellised tunded tekkisid, kui veel viimast korda, enne testikõlarite kokkupakkimist lasin kõlada tema «Tokaata ja fuuga» d-moll BWV565 täpsetel ja kaunitel nootidel.

Johann Sebastiani meistriteost mängisid KLH Model 3. Usutavasti mõnedki lugejatest mäletavad, et eelmise aasta 9. juulil, enne dr Kõrva sarja algust kirjutasin KLH Model 5. Lihtsalt selle pärast, et need sattusid mulle koju ja avaldasid sellist muljet, et ei saanud jätta seda Postimehe lugejatega jagamata.

Paljud internetiarvustajad valisid KLH Model 5 omas hinnaklassis (üle 3000 euro) oma aasta lemmikuks. Neil retrosurfi disainiga kõlaritel oli vaid üks häda: kangesti suured, väiksemas toas ei jätkunud neile ruumi ega õhku. Selle ravimiseks tegigi KLH väiksema mudeli, edaspidi M3, millest seekord juttu.

Kui M5 oli kolmeribaline kõlar, siis M3 piirdub kahe elemendiga: tolline alumiiniumist tweeter ning kaheksatolline paberimassist kesksagedus- ja bassielement. Puudu on M5 kesksagedus­element, aga mida me selle tõttu kaotame? Selgub, et suurt mitte midagi, vähemalt mitte kesksageduses.

Nõiduslikult kaunis vokaal

M3 paberist elemendid sobivad suurepäraselt inimhäälte, tšellode ja muude selles sagedusvahemikus opereerivate instrumentide esitamiseks. Tämber on puhas, õrn ja veidi soe. Sellisel kuulamistugevusel, mis kõrvu verd jooksma ei pane, pole ka muret, et bass valguks kesksagedustesse ja seal mingit mudast üminat tekitaks.

KLH Model Three, vasakpoolse kõlari peal on Henry Klossi loodud väike lauaraadio Model One.
KLH Model Three, vasakpoolse kõlari peal on Henry Klossi loodud väike lauaraadio Model One. Foto: Eero Vabamägi

1600 hertsi peale annab filter signaali üle alumiiniumist kuppel-tweeter’ile, mis on ilmselt seesama, kui M5-l. Pole just päriselt minu maitse, kui võrrelda viimasel ajal dr Kõrva lugudest läbi käinud tekstiil- ja AMT kõrgsagedushäälditega. Näiteks arvestataval helitugevusel löökriistamängija Billy Cobhami pala «Stratus» kuulates hakkab see üsna metalselt kõrva kriipima. Selle vastu on rohtu.

Täpselt nagu M5, on ka nendel kõlaritel tagaküljel kompositsiooniline lüliti kõrgsageduste intensiivsuse reguleerimiseks. Seade «Hi» tähendab otseheli (0 dB), «Mid» vähendab –1,5 dB ja «Low» vähendab veel –1,5 dB. See, kes armastab näiteks kõvasti metal-muusikat kuulata ja kavatseb seda teha M3 kõlaritega paljaste seinte ja suurte klaasipindadega toas, leiab, et kõrvaväsimuse ja peavalu vältimiseks tasub kõrgeid maha keerata.

KLH Model Three. Kõlarikaablite sisendid on igati soliidsed. Kõrgsageduste reguleerimisel pidage silmas, et «Hi» tähendab tegelikult nullnivood, teised kärbivad seda.
KLH Model Three. Kõlarikaablite sisendid on igati soliidsed. Kõrgsageduste reguleerimisel pidage silmas, et «Hi» tähendab tegelikult nullnivood, teised kärbivad seda. Foto: Eero Vabamägi

Bassiosa on kesksageduse kõrval M3 üks kõige meeldivamaid külgi. Tegemist on suletud ehk acoustic suspension kõlariga, st ei mingeid invertertorusid ega pasiivkiirgureid. Bassimembraani tagaküljelt kiirguv helilaine ei pääse mitte kuhugi, vaid surub kokku kõlari sees olevat ehtsat Hiina õhku. Just Hiinas on need Ameerika firma kõlarid toodetud.

KLH Model 3

Sagedusulatus 48Hz – 20 000 Hz

+/– 3 dB

Bassiulatus –10 dB 35Hz

Soovitatav võimendi 30 vatti – 150 vatti

Tundlikkus (toas) 88 dB

Filtri lõikesagedus 1600 Hz

Takistus 6 oomi (minimaalselt 3,7 oomi 320 Hz juures)

Mõõtmed KxLxS (jalgadega) 71,8 x 31.1 x 29,2 cm

Kaal (jalgadega) 16,4 kg (tükk)

Hind 2190 eurot paar

HiFi salongides Audiovideopood, Valiheli

Seda konstruktsiooni iseloomustab sageli bassiheli eriline täpsus ja teatav kuivus, mida ma eelistan enamasti odavamapoolse inverterkõlari pordi abil paisutatud bassile. Tõsi, selleks et suletud kõlarist üldse mingit bassi kätte saada, peab kõlarikast olema märksa suurem kui sama madalale mängiva inverter- või passiivkiirguriga kõlari puhul. Tootja lubab, et –3 dB helivaljuse languse juures mängib see kõlar kuni 46 hertsini välja ja 35 Hz juures on signaalilangus 10 dB.

Hoolimata oma aukartust äratavast kogust (eriti teiste dr Kõrva artiklisarja kõlaritega võrreldes) pole M3 just eriline bassikahur, aga enamiku muusika jaoks siiski täiesti piisav. Kodukinolahenduse jaoks oleks siiski eraldi bassikõlarit vaja, et need alla 30 Hz ulatuvad filmiefektid kah kenasti tunda oleks. Aga nii on see enamiku riiulikõlaritega. Suur vend M5 teeb märksa asisemat bassihäält.

KLH Model Three: kareribalised, aga siiski üsna kogukad.
KLH Model Three: kareribalised, aga siiski üsna kogukad. Foto: Eero Vabamägi

Tundlikkus 88 dB on kõrgem kui paljudel riiulikõlaritel ja seetõttu pole M3 võimendi suhtes kuigi nõudlik. Oma 50 ausat vatti võimsust võiks küll varuks olla, sest saund skaleerub võimenduse tõustes päris kenasti.

M3 loodi rahakoti- ja ruumisäästlikuma alternatiivina M5 kõrvale. Eestis ongi see oma 1000 eurot odavam, aga mitte kuigi väiksem. Nimelt võtavad mõlemad kõlarid põrandal enam-vähem sama palju ruumi, ca 30 x 30 cm. Mahusääst tuleb kõrguse arvelt. See-eest lubab suletud konstruktsioon kõlarit seintele lähemale paigutada. Tõsi, et saavutada niisugust õhulisust ja läbipaistvust, nagu ma loo alguses ­Bachi kuulates kogesin, tahavad nad enda ümber ikkagi õhku. Siiski pole M3 paigutuse suhtes nii nõudlik, kui mitmed sellest sarjast varem läbi käinud kõlarid.

+/–

Plussid

Julge ja lopsakas kõlapilt

Reguleeritav kõrgsagedusesitus

Väga mõnus retrovälimus

Jalad juba ostes kaasas

Miinused

Ikkagi kaunis suured

Sama raha eest saab ka paremat saundi

Seisab oma jalgadel

Tehasest saab kaasa spetsiaalsed kõlarijalad, mis hoiavad M3 8-kraadise nurga alla tahapoole kaldu ja tõstavad need põrandast umbes 22 cm kõrgusele. See aitab kaasa avara helipildi tekkimisele. Kelle on piisava laiusega ca 40-45 cm kõrgune tehnikakonsool, see saab jalad kõrvale heita ja kõlarid otse selle peale panna. Nii peaks ilma kaldeta seisvate kõlarite tweeter’id jääma enam-vähem kõrva kõrgusele. Ma proovisin käepärasest materjalist niisugused jalad improviseerida ja tunnistan, et kaldega tehasejalgadel on saund nauditavam.

KLH Model Three. Lisaks Aafrika mahagonile toodetakse neid ka Inglise pähklipuuvineeriga viimistletult.
KLH Model Three. Lisaks Aafrika mahagonile toodetakse neid ka Inglise pähklipuuvineeriga viimistletult. Foto: Eero Vabamägi

Ühe definitsiooni järgi on kõlarid mööbel, mis teeb häält. KLH Model 3 on kaetud punaka Lääne-Aafrika mahagonivineeriga ja koredast linasest vineerist esivõre käib külge moodsate magnetitega. Oma teadliku retrodisainiga tuletab ta meelde firma KLH sünniaegu eelmise sajandi keskpaigas, kui seal töötas andekas audioinsener Henry Kloss. Kloss konstrueeris omal ajal suurepärase lauaraadio Model One, mis Tivoli Audio toodanguna ka Eestis üsna levinud. Ma näitan seda loo juurde kuuluvas videoklipis.

Model 3 näeb välja just nii, nagu kõlab, ja vastupidi: usaldusväärselt ja soliidselt. Ilmselt ei teki teil neid kuulates kunagi tunnet, et oh! muusikud esinevad siinsamas minu elutoas! Küll aga esitavad nad ilusti igasugust salvestatud muusikat «tüdruk ja kitarr» stiilis audiofiilide lemmikpaladest kuni energilise jazz’i, rajuma rock’i ja jõulise sümfooniani välja.

KLH Model 3 sobib avaramasse elutuppa, mille sisekujundus kannab läinud sajandi keskpaiga hõngu ning mille asukas kuulab muusikat «seinast seina». Veel avarama toa ja nõudlikuma kõrvaga muusikaarmastaja võiks veel veidi raha koguda ja juba Model 5 peale minna.

Seni proovitud kõlarid (hinna/saundi skaalal)

GoldenEar BRX (1599 eurot, 30. juuli lehes)

KEF LS50 Meta (1090 eurot, 27. märtsi lehes)

Audiovector QR1 (1350 eurot, 28. mai lehes)

KLH Model 3 (2190 eurot, 27. augusti lehes)

Amphion Argon 3S (2150 eurot, 25. veebruari lehes)

Polk R100 (550 eurot, 30. aprilli lehes)

Neat Acoustics Iota Alpha (ca 1600 eurot, 1. juuli lehes)

Definitive Technology Demand 11 (1199 eurot, 29. jaanuari lehes)

Märksõnad
Tagasi üles