N, 8.12.2022

Kas WADA legaliseerib kanepi? Kristjan Port: paar aastat tagasi oli asi mustvalge, nüüd on olukord muutunud

Karl Mihkel Eller
Kas WADA legaliseerib kanepi? Kristjan Port: paar aastat tagasi oli asi mustvalge, nüüd on olukord muutunud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Spordibioloogia professor Kristjan Port usub, et ajad on muutumas, kuid kanep ei kao WADA keelatud ainete nimekirjast väga kiirelt.
Spordibioloogia professor Kristjan Port usub, et ajad on muutumas, kuid kanep ei kao WADA keelatud ainete nimekirjast väga kiirelt. Foto: Konstantin Sednev

Kui mõni aeg tagasi tekkis võimalus, et maailma antidopingu agentuur (WADA) kaotab kanepi järgmisel aastal keelatud ainete nimekirjast, siis viimaste arengute taustal tundub, et seda siiski ei juhtu. Spordibioloogia professor Kristjan Port arvab, et kõiki osapooli rahuldavat lahendust polegi, kuid spordiüldsus ja ühiskond üldiselt on viimaste aastate jooksul muutunud kanepi osas tolerantsemaks.

WADA langetab lõpliku otsuse kanepi kohta sel kuul toimuval koosolekul. Praeguse seisuga määratakse positiivse kanepiproovi andnud sportlasele kuni kolmekuuline võistluskeeld. Kanepi n-ö legaliseerimine tõusis päevakorda, kui sprinter Sha'Carri Richardson andis mullu USA kergejõustiku katsevõistlustel Tokyo olümpiamängudeks positiivse dopinguproovi, mis viitas kanepi tarvitamisele.

Sprinter kasutas kanepit ärevuse maandamiseks

Sha'Carri Richardson tänavu 8. septembril Teemantliiga finaaletapil.
Sha'Carri Richardson tänavu 8. septembril Teemantliiga finaaletapil. Foto: Tobias Lackner/IMAGO/Beautiful Sports/Scanpix

Eelmise aasta juunis Oregonis toimunud USA kergejõustiku katsevõistlustel Tokyo olümpiamängudeks võitis Sha'Carri Richardson 100 meetri sprindi 10,86ga. 21-aastase ameeriklanna uriiniproovist leiti kanepi kasutamise jälgi.

28. juunist hakkas talle kehtima ühekuuline võistluskeeld. Seega ei tohtinud ta võistelda olümpial individuaalalal, kuid teatejooksuks oli tema dopingukaristus lõppenud. Koondisesse teda siiski ei kutsutud. USA naiskond võitis 4x100 m teatejooksus Jamaica järel hõbeda.

Richardson põhjendas, et oli kasutanud marihuaanat ärevuse maandamiseks, sest hiljuti oli surnud üks perekonnaliige. Pärast eelmisel suvel toimunud katsevõistlusi on tema tulemused olnud hüplikud. USAs toimunud MMile ta ei kvalifitseerunud, eelmisel nädalal Zürichis toimunud Teemantliiga finaaletapil sai ta 100 m sprindis 11,13ga seitsmenda koha.

Richardsoni skandaal algatas USAs arutelu, millest võtsid osa tuntud sporditegelased, aga ka Valge Maja kõneisik. Fännid tõid välja, et Oregonis, kus toimus USA kergejõustikukoondise olümpia katsevõistlus, on kanep legaliseeritud. WADA reeglistik on aga kohalikest seadustest üle.

Eelmisel aastal nõustus WADA alustama teaduslikke uuringuid, et teha kindlaks, kas kanep peab olema keelatud ainete nimekirjas. Kanepi pooldajad viitavad, et seda uimastit legaliseeritakse maailmas üha enam meditsiinilistel ja rekreatiivsetel eesmärkidel. Selle mõju sportliku sooritusvõime parandamisel on jätkuvalt kaheldav.

Kujutage ette, et 100 meetri sprindis tuleks starti purjus inimene, kuigi alkohol pole ära keelatud. See on ikka jube kehva.

Spordibioloogia professor Kristjan Port.

Eesti antidopingu ja spordieetika sihtasutuse (EADSE) nõukogu liige Kristjan Port leiab, et kanep on viimaste aastatega muutunud küllaltki sotsiaalseks. «Kui läheme paar aastat tagasi, siis oli asi mustvalge, nüüd on olukord muutunud. Praegu on näha, et pärast eelmisi USA presidendivalimisi on nii USAs kui Euroopas alanud kanepi legaliseerimise laine,» tõi Port välja, et kanepit aktsepteeritakse ühiskondlikult aina enam.

Samas, puht eetiliselt ei ole praeguses väärtussüsteemis tema sõnul rahuldavat lahendust. «Kujutage ette, et 100 meetri sprindis tuleks starti purjus inimene, kuigi alkohol pole ära keelatud. See on ikka jube kehva. Sama kehtib praegu kanepi osas. See on nurjatu teema. Head lahendust ei ole,» ütles Port.

Tai neiu õppimas kanepipläru rullimist.
Tai neiu õppimas kanepipläru rullimist. Foto: DIEGO AZUBEL/EPA/SCANPIX

Kanep väga kiiresti nimekirjast ei kao

2023. aasta WADA keelatud ainete nimekirja lukkulöömise tähtaeg on lähedal ning Wall Street Journali (WSJ) andmetel jääb kanep endiselt sinna loetellu. WADA ekspertide nõuanderühm on toetanud keelu jätkamist, öeldes, et olemasolevate teaduslike tõendite põhjal vastab kanep registri kriteeriumidele.

«2023. aasta keelatud ainete nimekiri on endiselt koostamisel. WADA täitevkomiteel palutakse nimekirja lõplik versioon heaks kiita 23. septembri koosolekul, kusjuures nimekiri ise avaldatakse 1. oktoobril või enne seda ja jõustub 1. jaanuaril,» teatas WADA pressiesindaja WSJile.

Ka Port ei usu, et kanep kaoks sellest nimekirjast väga kiiresti. «Kui mingit ainet lisatakse või ära võetakse, siis neid osapooli, kellega arutletakse, on 400–500. Need on ainult spordiga seotud osapooled. Kusagil võetakse teema üles, aga protsess on ilmselt palju pikem, kui välja paistab,» arvas Port.

Kanepi kasutamine toob mõnekuulise võistluskeelu

Kannabinoidid, nagu hašiš ja marihuaana, on olnud WADA keelatud ainete nimekirjas alates selle avaldamisest 2004. aastal. Samas loetelus seisavad kanepi kõrval narkootilised ained, nagu kokaiin, heroiin ja ecstasy.

WADA koodeksi järgi tähendab positiivne marihuaanatest kolmekuulist võistluskeeldu. Kui sportlane suudab tõendada, et aine tarvitamine toimus väljaspool võistlust ega olnud seotud sooritusvõime parandamisega, võib karistus kahaneda ühekuuliseks. Lisaks tuleb läbida vastavasisuline raviprogramm.

Spordibioloogia professor Kristjan Port nõustub, et karistuse määramisel peab mingi ajaruum olema. «Antidopingu reeglite järgi vastutab sportlane oma tegude eest. Profisport on suur äri ja sellises mastaabis ei saa lasteaeda väga kaua mängida. Reeglid on reeglid, praegu on karistuseks ühe- kuni kolmekuuline võistluskeeld.»

Sportlased jäävad kannabinoidide tarvitamisega vahele pigem harvadel juhtudel. Kõigist dopingurikkumistest maailmas moodustasid need viimastel aastatel ligikaudu kolm protsenti.

Hollandi dopinguametnikud arvavad, et kanepi tarvitamise keeld takistab sportlastel populaarsete CBD-kanepi ehk kannabidiooli toodete kasutamist.
Hollandi dopinguametnikud arvavad, et kanepi tarvitamise keeld takistab sportlastel populaarsete CBD-kanepi ehk kannabidiooli toodete kasutamist. Foto: Rungroj Yongrit/Epa/Scanpix

USA tahab WADA lähenemisviisi muuta

Hollandi ametnikud on pooldanud kannabinoidide ehk kanepis leiduvate kemikaalide keelatud ainete nimekirjast eemaldamist. Hollandi dopinguagentuur avaldas oma veebisaidil WADA nimekirja kavandi üksikasjad koos Hollandi esindajate ametlike vastustega. «Kanepil on tõenäoliselt negatiivne mõju sportlikule sooritusvõimele,» kirjutas agentuur, lisades, et keeld takistab sportlastel populaarsete CBD-kanepi ehk kannabidiooli toodete kasutamist.

Ameerika Ühendriikide antidopingu (USADA) ametlik seisukoht on olnud segane. Richardsoni skandaali tuules väitis USADA tegevjuht Travis Tygart möödunud aastal, et USA poliitikutel tuleb muuta marihuaanat puudutavaid reegleid.

«USADA on peaaegu kümme aastat üritanud WADAt veenda, et nad muudaksid oma lähenemisviisi marihuaana osas. Positiivne test ei peaks olema WADA koodeksi rikkumine, välja arvatud juhul, kui seda on kasutatud tahtlikult, et parandada sooritusvõimet või ohustada konkurentide ohutust,» ütles Tygart aasta eest WSJile.

Tygart tõi näiteks võitlusspordisarja UFC, mille reeglite kohaselt ei oleks Richardsoni positiivne test kaasa toonud võistluskeeldu, kuna on otsustatud, et selle tahtlik kasutamine ei paranda sportlase sooritusvõimet. Olgu märgitud, et UFC ei kasuta WADA koodeksit. WADA teatas aga, et USA ei ole nõudnud kanepi täielikku eemaldamist keelatud nimekirjast.

Märksõnad
Tagasi üles