Vaimse tervise hoidmine koolis, töökohal, kogukonnas on tihti suunatud olukordadele, kus on tekkinud juba suured probleemid ning nende lahendamiseks on vaja suuri ressursse. Kui praegu saab umbes 100 000 inimest igal aastal abi psühhiaatriast ja esmatasandilt, siis hinnanguliselt on 200 000 inimest, kes kogevad vaimse tervise raskusi, kuid abi võibki saamata jääda. See tähendab, et kahe Tartu linna jagu inimesi jääb abita.
Hädavajalik lastepsühhiaatri vastuvõtt maksab lapsevanemale sama palju kui pudel Dom Perignoni.
Peaasi.ee koos Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEKiga kutsub üles tempokalt astuma samme inimeste vaimse tervise parandamiseks. Suur osa vaimse tervise probleemidest on ennetatavad ning seetõttu on oluline samm muuta ennetustegevuste rahastamine senisest stabiilsemaks. Ideaalis peaksime jõudma olukorrani, kus vaimse tervise ennetuseks loodud võrgustik on nii tihe ja tugev, et keegi ei kuku sealt läbi.
Kui inimese vaimne tervis on juba mingil moel halvenenud, siis on teine oluline samm tagada, et tema ümber on piisavalt inimesi, kes on saanud vaimse tervise esmaabi väljaõppe, et lähedase või töökaaslase vaimse tervise raskusi märgata ja tuge pakkuda.
Kolmanda sammuna peavad vaimse tervise teenused saama erakorralise abi ning peremeditsiini lahutamatuks osaks. Liiga keeruline ei pruugiks olla lisada vaimse tervise teenuste pakkumine esmatasandi tervisekeskuste põhiteenuste hulka.
Neljanda sammuna kutsume üles täiendavalt rahastama psühhiaatrilisi teenuseid, et Eesti solidaarsusel põhinev tervishoiusüsteem ei veaks inimesi alt ega oleks kättesaadav vaid jõukamatele.
Eesti inimeste vaimse tervise hüvanguks on võimalik palju rohkem ära teha, kui teame, kust king pigitab. Selle väljaselgitamiseks tuleks regulaarselt seirata Eesti inimeste vaimset tervist ning tulemuste põhjal teha juhtimis- ja rahastamisotsuseid.
Investeerides aega, raha ja tähelepanu vaimsesse tervisesse, saame olukorra, kus vaimne tervis seostub pigem puhta joogivee kui luksusliku šampanjaga.