Rahvad, kes jagavad oma eluruumi planeedil teiste pärisahviliste liikidega, väidavad oma müütides kindlalt, et ahvid on ühed kõige targemad loomad maailmas, ja nende tarkus on inimestele ülimalt kasulik ja hädaolukorras isegi päästev. Mitmete rahvaste mütoloogiates on ahvid kunagised inimesed, kes mingi sündmuse tagajärjel teistsuguseks on muutunud. Kreeka mütoloogias on ahvideks muutunud väikest kasvu inimesed (kerkoobid), kes üritasid varastada Heraklese relvi ja vara ja kelle ta karistuseks koobastesse ja puude otsa elama ajas.
Rahvad, kes jagavad oma eluruumi planeedil teiste pärisahviliste liikidega, väidavad oma müütides kindlalt, et ahvid on ühed kõige targemad loomad maailmas.
Hiina iidses kultuuris ja ülimalt detailselt arenenud mütoloogias on ahvid (ja eelkõige nende kuningas), kuigi emotsionaalsed, kõige targemad olendid üldse. Indias on pärdiklased languurid hinduismi pühad loomad ja nende ülivooruslik, kangelaslik ja tark kuningas Hanuman mängis Ramajanas otsustavat rolli, aidates Ramal võidelda Sri Lanka kurjade valitsejate Rakšašade vastu. Hanuman suutis ühe hüppega jõuda India lõunatipust Sri Lanka saarele. Ühe India pärdiklaste liigi teaduslikuks nimetuseks ongi Hanuman.
Üheks ilmekamaks ahvide tarkust ja hingeomadusi ülistavaks müüdiks on lugu tiibetlaste tekkimisest. Vaga ja tark ahvide kuningas olevat tulnud ilmselt Indiast kõrgele mägedesse, et seal mediteerides jõuda nirvaanasse. Teda märkas imekaunis, aga väga ägeda ja keevalise temperamendiga mäginõid, kes temasse ka armus. Ahvide kuningas aga ei vastanud nõia armastusele, mille peale too esitas ultimaatumi: «Sa kas abiellud minuga või ma võtan meheks kõige jubedama deemoni ja meie lapsed hävitavad elusa maailma!» Ja ahvide kuningas abiellus nõiaga, mille peale kõik Buddhad ja jumalad hüüdsid kui kooris: «See on väga hea ja isegi suurepärane otsus.» Nii tekkisid tiibetlased. Ja tõepoolest, ahvid on sealkandis templisse toodavate pühade kujukeste seas olnud populaarsed aastatuhandeid.
Vana-Egiptuse üüratus ja mitmekesises panteonis on peamine kirjaoskuse ja tarkuse jumal Thot, kelle pühaks linnuks on mustvalge iibis, kelle saabumine tähendas Niiluse veetõusu algust. Thoti püha loom on aga videvikupaavian Džehuti. Vanad egiptlased olid võrratud looduse tundjad ja teadsid eri loomaliikide bioloogiast muljet avaldavalt palju. Vastavalt neile teadmistele kaasasid nad eri liike (raisakotkaid, sõnnikumardikaid, lõvisid, eesleid jt) oma müütidesse jumalata zoomorfsete klassifikaatoritena, seda üsna täpses vastavuses sellega, milleks nende liikide esindajad võimelised on. Muuseas, paavian oli Vana-Egiptuses ühe tähtsaima ameti pidajate – kirjutajate – patroon. Vabalt elavate paavianite tarkusest ja kavalusest räägime edasi juba järgmises loos.