N, 2.02.2023

Annelinnas valmib teistmoodi hooldekodu

Eili Arula
, ajakirjanik
Annelinnas valmib teistmoodi hooldekodu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Asta (vasakul) ja Voldemar Jõgi näitasid laupäeval külalistele oma tulevasi eluruume valmivas Eluringikeskuses.
Asta (vasakul) ja Voldemar Jõgi näitasid laupäeval külalistele oma tulevasi eluruume valmivas Eluringikeskuses. Foto: Kristjan Teedema

Tartlased, 86-aastane Asta ja peagi 93-aastaseks saav Voldemar Jõgi külastasid laupäeval Annelinna servas asuvat Eluringikeskust, kus valmib oktoobris Tartu kõige uuem eakate kodu.

61 aastat abielus olnud Asta ja Voldemar ei läinud majja lihtsalt uudistama, vaid olid lahtiste uste päeval justkui giidid. Vanapaar soetas endale valmivasse majja kaks ühetoalist korterit, teine teisel pool koridori. Kui uus maja valmis, kolivad nad sisse.

Asta ja Voldemar ei koli hooldekodu ruumidesse selleks, et nad vajaksid hooldamist. «Me oleme liikuvad, kõndivad, rääkivad inimesed, me ei vaja hooldust, ainult mõningast abi,» sõnas Voldemar Jõgi. Säärastes korterites, kuhu Asta ja Voldemar kolivad, saavad nad abi kodu koristamisel ja pesupesemisel.

Seni elavad Jõgid kolmetoalises Annelinna korteris. «Et pärijatel ei oleks pärandi pärast purelemist, müüme korteri maha ja elame siin oma pensionist ja korterimüügist saadud raha eest,» sõnas Asta. Korteri eest Eluringikeskuses tuleb iga kuu tasuda sõltuvalt korteri suurusest 790–820 eurot või siis kahetoalise korteri eest 1090 eurot. Hinna sees on kõik kommunaalkulud.

Privaatsus maksab

Laupäeval Eluringikeskuse lahtiste uste päevi väisanud imestasid, miks on abikaasad, Asta ja Voldemar, valinud eraldi korterid. Koos oleks ju soodsam. «Esiteks, privaatsust on ka vaja, ja teiseks, elame praegu kolmetoalises korteris ja seal pean ka vetsujärjekorras seisma. Siin seda muret ei ole,» ütles Asta Jõgi. Igas korteris on kööginurk, tualett ja duširuum.

Et pärijatel ei oleks pärandi pärast purelemist, müüme korteri maha ja elame siin oma pensionist ja korterimüügist saadud raha eest, sõnas Asta Jõgi.

«Ma olen linnajuhtidele ammu rääkinud, et Tartu linna on vaja selliseid eakatele mõeldud kortereid, kus oleks toetatud elamine. Näete, linn ei võtnud kuulda, aga kristlased tulid ja tegid ära,» sõnas Asta Jõgi. Annemõisa tänavale rajab Eluringikeskuse Eesti evangeeliumi kristlaste ja baptistide koguduste liit. Aastaid tagasi tegutses selles majas kõrgem usuteaduste seminar, maja ühes tiivas tegutseb praegu Puhhi lasteaed. Et maja teine osa jäi hooldekodule väikeseks, tehti sellele juurdeehitis, seega oktoobris valmivas Eluringikeskuses saab olema 136 hooldekodukohta ja 14 iseseisva elu korterit. Hooldekodukoha hind sõltub inimese hooldusvajadusest. Ühe kuu tasu ulatub 1350 eurost 1890 euroni.

Ühistegevused lastega

Eluringikeskuse juhataja Ines Kerikmäe sõnas, et uudistajaid on palju, kuid keskuses on veel piisavalt vabu kohti. Ta selgitas, et praegu sõlmivad nad broneerimislepinguid ning hooldekodu kohaleping sõlmitakse siis, kui maja valmis. Elanikud saavad sisse kolida ilmselt novembris.

Eluringikeskuseks on maja nimetatud just seetõttu, et plaan on lasteaialaste ja hooldekoduelanikega ette võtta ühistegemisi. Kerikmäe selgitas, et näiteks saavad lasteaialapsed käia eakate juures kavadega esinemas. Koos saab pidada jõulukontserte.

Lisaks sellele on Eluringikeskuse majas talveaed ning hoovis lisaks jalutusalale võimalus tegeleda potipõllundusega.

Kerikmäe sõnas, et tuleval kevadel lasevad nad aeda paigaldada kaks kasvuhoonet ja rajada maitsetaimede kastid.

Eluringikeskus ehitati endise kõrgema usuteaduste seminari hoonesse. Et vana maja jäi kitsaks, rajati juurdeehitis (paremal).
Eluringikeskus ehitati endise kõrgema usuteaduste seminari hoonesse. Et vana maja jäi kitsaks, rajati juurdeehitis (paremal). Foto: Kristjan Teedema
Märksõnad
Tagasi üles